SPIA „se laudă” că un fost polițist din Strășeni scapă de pușcărie, după ce acum un an a fost prins în timp ce era mituit
Un polițist din Srășeni a fost condamnat la doi ani de închisoare, după ce a fost prins în flagrant în timp ce lua mită pentru restituirea unui vehicul ridicat în urma unei încălcări rutiere. Executarea pedepsei a fost suspendată condiționat cu fixarea unei perioade de probațiune pe un termen de 3 ani.
Potrivit Serviciului protecție și anticorupție al MAI, pe 8 iunie 2024, angajatul IP Strășeni, ar fi promis eliberarea mijlocului de transport, ridicat și plasat la parcarea specializată în urma încălcării Regulamentului circulației rutiere, în schimbul unei recompense ilicite de 300 de euro.
Bănuitul a fost reținut în flagrant în momentul primirii celei de-a doua tranșe de 150 de euro din suma pretinsă.
„Astfel, prin sentință din 29 aprilie 2025, instanța a recunoscut vinovat inculpatul de comiterea infracțiunii de corupere pasivă, stabilindu-i angajatului IP Strășeni o pedeapsă sub formă de închisoare pe un termen de 2 ani, cu amendă în mărime de 4000 unități contravenționale (200 000 de lei), cu privarea de dreptul de a ocupa funcții publice pe un termen de 6 ani. Executarea pedepsei a fost suspendată condiționat cu fixarea unei perioade de probațiune pe un termen de 3 ani”, precizează un comunicat.
Totodată, cei 150 de euro au fost confiscați în contul statului, ca bani rezultați din infracțiune.
Menționăm că, urmare a reținerii în flagrant, conducerea MAI a dispus imediat inițierea anchetei de serviciu în privința acestuia, în procesul căreia angajatul IP Strășeni și-a încetat raportul de serviciu prin demisie.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.