Șofer drogat, la volanul unui Logan, tras pe dreapta de INSP pe o stradă din Chișinău

Un bărbat de 48 de ani a fost oprit în trafic pe strada Varnița din capitală de un echipaj de patrulare al INSP, după ce a manifestat un comportament suspect la volan.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 7 noiembrie 2025, 10:38
Logan

Conform rezultatelor probelor biologice efectuate la Dispensarul Republican de Narcologie, șoferul avea în organism amfetamină, ketamină și marijuana. Vehiculul a fost transportat la parcarea specială, iar pe numele conducătorului auto a fost inițiat un proces penal pentru conducerea unui mijloc de transport sub influența substanțelor narcotice.

Potrivit legislației, acesta riscă amendă între 75.000 și 125.000 de lei, pedeapsă cu închisoarea de 1 până la 3 ani și anularea dreptului de a conduce. 

Inspectoratul General al Poliției reamintește că starea de ebrietate, fie provocată de alcool, fie de droguri, reprezintă un pericol major pentru siguranța rutieră și atrage răspundere penală.