Groenlanda: Danemarca îl va convoca pe ambasadorul SUA în legătură cu posibile acte de spionaj
Ministrul danez de externe, Lars Lokke Rasmussen, a anunțat miercuri că îl va convoca pe ambasadorul SUA în Danemarca după ce publicația Wall Street Journal a publicat un articol în care afirma că Washingtonul intenționează să-și intensifice activitățile de spionaj în Groenlanda, teritoriu pe care Donald Trump îl râvnește, relatează France Presse.
Acest articol 'îngrijorează foarte mult pentru că prietenii nu se spionează între ei', a afirmat Lars Rasmussen, la Varșovia, unde a participat la reuniunea miniștrilor de externe din statele membre ale Uniunii Europene.
'Aceasta este foarte grav, prin urmare îl vom convoca pe ambasadorul (american) pentru o reuniune la Ministerul de Externe', a adăugat el. 'În speranța, desigur, că acest lucru poate fi dezmințit și, în orice caz, cu scopul de a preciza foarte clar care este poziția Danemarcei în această privință', a menționat ministrul danez.
Potrivit WSJ, serviciile de informații americane au primit instrucțiuni să afle mai multe despre mișcarea de independență din Groenlanda și pozițiile acesteia cu privire la exploatarea resurselor de către americani în această insulă întinsă.
Serviciile de informații au fost invitate să identifice persoane în Groenlanda și în Danemarca care susțin obiectivele SUA în teritoriul autonom danez, a adăugat cotidianul american.
Tensiunile s-au acutizat între Washington și Copenhaga de când Donald Trump a avertizat în repetate rânduri că dorește să preia controlul asupra Groenlandei, invocând motive de securitate și refuzând să excludă utilizarea forței pentru a o cuceri.
Groenlanda, susținută de guvernul danez, a răspuns în repetate rânduri că nu este de vânzare.
Potrivit unui sondaj recent, marea majoritate a celor 57.000 de locuitori ai săi își doresc independența și nu doresc o anexare de către Statele Unite.
Sursa: agerpres.ro
(FOTO) Un manuscris nepublicat al lui Mozart a fost descoperit în Paris: melodiile vor fi interpretate pentru prima oară de Orchestra Filarmonică
Un manuscris rar al celebrului compozitor Wolfgang Amadeus Mozart, conținând șapte piese pentru harpă și flaut, a fost descoperit în arhivele Bibliotecii Naționale a Franței (BnF). Descoperirea, anunțată vineri de instituție, este considerată „majoră” de către specialiști, conform declarației directorului BnF, Gilles Pécout.
Italienii sunt revoltați după ce Donald Trump a spus că a făcut o poză „din milă” cu Giorgia Meloni, după ce aceasta l-a „implorat”
Italia a reacționat vineri, 19 iunie 2026, după comentariile președintelui american Donald Trump, care a susținut că premierul italian Giorgia Meloni „l-a implorat” pentru o fotografie în cadrul summitului G7 din Franța. Într-un video postat pe X, Meloni a declarat că este „sincer uimită” de afirmațiile liderului de la Casa Albă, pe care le-a calificat drept „inventate”.
Al doilea summit UE-Republica Moldova, la Bruxelles, săptămâna viitoare. Ce subiecte sunt pe agendă
Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova se va desfășura luni, 22 iunie, la Bruxelles, și va fi găzduit de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa. La summit va lua parte și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.