Germania ar putea relua importurile de gaze rusești prin Nord Stream. Un scenariu tot mai discutat în contextul războiului
Ideea ca Rusia să pompeze din nou gaze către Europa prin Germania nu mai este atât de fantezistă cum ar fi fost acum câteva luni, scrie Deutsche Welle.
Speculațiile privind reluarea livrărilor de gaze rusești către Europa, prin Germania, au revenit în atenție, în contextul unor posibile discuții de armistițiu între Rusia și SUA, care ar implica oprirea conflictului din Ucraina pe linia actuală a frontului.
Deutsche Welle relatează că unii politicieni germani din CDU susțin ideea reparării conductelor Nord Stream, deteriorate în 2022, ceea ce alimentează scenariile privind reintegrarea gazului rusesc în mixul energetic european.
Conductele Nord Stream 1 și 2, construite pentru a transporta gaze rusești direct în Germania, au fost afectate de sabotaje, însă cel puțin una dintre ele ar fi în continuare funcțională. Există informații că și investitorii americani sunt interesați de achiziționarea companiei elvețiene care gestionează Nord Stream 2, iar discuțiile dintre Moscova și Washington ar fi inclus și acest subiect, sugerând o eventuală redeschidere a fluxului energetic ruso-european.
Pe de altă parte, opoziția oficială europeană față de reluarea colaborării energetice cu Rusia rămâne fermă. Comisia Europeană a reiterat că Nord Stream 2 nu este considerat un proiect de interes comun, iar UE și-a menținut angajamentul de a renunța complet la combustibilii fosili din Rusia până în 2027. În acest sens, se așteaptă ca în mai să fie prezentată o strategie concretă privind atingerea acestui obiectiv.
În ciuda presiunilor politice, mediul de afaceri german, inclusiv companii mari precum BASF, resimte impactul costurilor energetice ridicate și ar putea fi favorabil unei scăderi de prețuri cauzate de revenirea gazului rusesc.
Totuși, factorii economici sunt complecși, iar deciziile privind sursele de energie vor fi influențate nu doar de prețuri, ci și de cererea industrială, stabilitatea politică și obiectivele climatice ale Uniunii Europene.
Sursa: libertatea.ro
(FOTO) Un manuscris nepublicat al lui Mozart a fost descoperit în Paris: melodiile vor fi interpretate pentru prima oară de Orchestra Filarmonică
Un manuscris rar al celebrului compozitor Wolfgang Amadeus Mozart, conținând șapte piese pentru harpă și flaut, a fost descoperit în arhivele Bibliotecii Naționale a Franței (BnF). Descoperirea, anunțată vineri de instituție, este considerată „majoră” de către specialiști, conform declarației directorului BnF, Gilles Pécout.
Italienii sunt revoltați după ce Donald Trump a spus că a făcut o poză „din milă” cu Giorgia Meloni, după ce aceasta l-a „implorat”
Italia a reacționat vineri, 19 iunie 2026, după comentariile președintelui american Donald Trump, care a susținut că premierul italian Giorgia Meloni „l-a implorat” pentru o fotografie în cadrul summitului G7 din Franța. Într-un video postat pe X, Meloni a declarat că este „sincer uimită” de afirmațiile liderului de la Casa Albă, pe care le-a calificat drept „inventate”.
Al doilea summit UE-Republica Moldova, la Bruxelles, săptămâna viitoare. Ce subiecte sunt pe agendă
Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova se va desfășura luni, 22 iunie, la Bruxelles, și va fi găzduit de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa. La summit va lua parte și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.