(VIDEO) Turistă din Rusia condamnată la 15 ani de închisoare în Turcia, după ce și-a abandonat bebelușul nou-născut în aeroportul din Antalya
Un tribunal din Antalya a condamnat-o pe rusoaica Ekaterina Burnașkina, care și-a abandonat copilul nou-născut într-o toaletă din aeroportul local, la 15 ani de închisoare, relatează agenția RIA Novosti, citată de Meduza.
Judecătorul instanței penale din Antalya a găsit-o pe Burnașkina vinovată de tentativă de omor a unei rude apropiate. Avocatul femeii, Ayşegül Kübra Polat, a declarat pentru RIA Novosti că problema soartei copilului va fi decisă separat. Fetița se află în prezent într-un orfelinat local.
Consulatul General al Rusiei din Antalya a declarat anterior că va încerca să obțină repatrierea micuței. Mass-media din Turcia scrie că nu este așteptat ca autoritățile turce să se împotrivească acestei măsuri, având în vedere că tatăl fetiței și-a exprimat dorința de a o crește și ea a primit cetățenia rusă.
Într-un caz care a șocat deopotrivă opinia publică din Rusia și Turcia, Ekaterina Burnașkina a fost arestată în octombrie anul trecut de autoritățile turce după ce și-a abandonat bebelușul în una dintre toaletele aeroportului din Antalya, una dintre destinațiile turistice favorite ale rușilor.
Tânăra în vârstă de 18 ani a născut în aeroport în timp ce aștepta îmbarcarea pentru întoarcerea în Rusia după un sejur de 10 zile în care a fost alături de mama sa, Elena, în vârstă de 47 de ani. Tânăra a încercat apoi să treacă de controlul documentelor, însă a fost reținută.
Ambele femei au fost inculpate în Turcia pentru tentativă de omor, dar mama Ekaterinei a fost achitată într-un verdict pronunțat pe 19 februarie.
Bebelușul a fost descoperit la mai puțin de 20 de minute de la abandonarea sa de către femeile de curățenie ale aeroportului. În timpul audierilor tânăra a declarat că nu a știut că este însărcinată până în momentul nașterii, afirmând că a mers la o clinică privată din Rusia înainte de a pleca în concediu, dar că medicii nu au depistat sarcina.
sursa: hotnews.ro
Trei soldați riscă 6 ani de închisoare și amendă de 120.000 de euro pentru bătaia dată unui tânăr care a avut nevoie de 417 zile ca să se recupereze
Patru bărbați, dintre care trei sunt soldați și doi frați, riscă până la șase ani de închisoare și o amendă de 120.000 de euro după ce au bătut un tânăr de 20 de ani într-o discotecă din centrul orașului Pamplona, în septembrie 2023. Incidentul, declanșat de o dispută banală, a lăsat victimei răni grave și sechele.
Cel mai vechi „prieten mafiot” al lui Putin a fost arestat în Rusia. Cine e Ilya Traber și de ce se tem alți oligarhi: „Știe prea multe despre Putin”
O mișcare tectonică a avut loc în interiorul elitei de la Moscova și Sankt Petersburg săptămâna trecută, când Serviciul Federal de Securitate (FSB) l-a reținut și plasat în arest pe Ilia Traber, un influent magnat portuar în vârstă de 75 de ani. Cunoscut în lumea interlopă și a afacerilor sub porecla „Anticarul”, Traber este considerat unul dintre ultimii piloni intangibili ai anilor ’90, având legături directe și extrem de vechi cu președintele Vladimir Putin.
(VIDEO) Un Lamborghini Aventador SVJ de peste 500.000 de euro a luat foc în timp ce era alimentat, la o benzinărie din Elveția: „Dezastru total”
Un supercar Lamborghini Aventador SVJ a fost complet distrus după ce a luat foc în timp ce era alimentat cu combustibil, într-o benzinărie din Oberarth, Elveția. Șoferul, un tânăr în vârstă de 20 de ani, a suferit arsuri grave și a fost transportat cu elicopterul la spital.