CEO-ul Ford spune că taxele vamale anunțate de Trump au provocat „haos” în industria auto americană
Jim Farley, CEO-ul Ford Motor, afirmă că taxele vamale propuse și cele implementate deja de administrația președintelui Donald Trump, au adus „multe costuri și mult haos” industriei auto americane.
Numeroase companii din SUA au avertizat asupra efectelor negative ale acestor taxe vamale, multe firme cu activitate de producție intensivă având dificultăți în a-și planifica pașii următori sau în a face planuri în funcție de politicile semnalate de Trump.
Directorii Ford au declarat în cadrul unei conferințe de analiză ce a avut loc marți că au în vedere suplimentarea stocurilor în anumite domenii pentru a se pregăti de eventualele taxe vamale de 25% la importurile din Mexic și Canada. Trump plănuise să impună aceste taxe de la începutul lunii februarie, dar le-a amânat până în martie.
Ford nu are o expunere semnificativă față de creșterea taxelor vamale pentru oțel și aluminiu, pe care Trump a anunțat-o lunea aceasta. Ford obține majoritatea acestor materiale din SUA, au spus directorii săi, deși compania se așteaptă să suporte unele costuri provenite de la furnizori mai afectați.
„Președintele Trump a vorbit mult despre consolidarea industriei auto americane, despre aducerea mai multor unități de producție aici, despre stimularea inovației în SUA, și, dacă această administrație poate realiza acest lucru, ar fi una dintre cele mai notabile realizări”, a declarat marți CEO-ul Ford Jim Farley.
„Până acum, ceea ce vedem sunt multe costuri și mult haos”, a deplâns el.
Analiștii din industria auto consideră că Ford este mai puțin expusă la efectele taxelor vamale vehiculate de administrația Trump pentru Mexic și Canada decât rivalii săi locali General Motors sau producătorul Jeep, Stellantis. O parte mai mare a producției Ford se află în SUA, iar vehiculele pe care le importă din alte țări sunt mai puțin profitabile decât cele importate de concurenți.
Acțiunile Ford au scăzut cu 0,4% în tranzacțiile de marți dimineață.
CEO-ul Ford vorbise săptămâna trecută de taxe vamale pentru toate țările
Noile comentarii ale lui Farley vin la mai puțin de o săptămână după ce el afirmase că, dacă administrația Trump intenționează să introducă taxe vamale care afectează industria auto, ar trebui să analizeze situația „în mod cuprinzător” pentru toate țările, nu doar cele luate în vizor până acum.
Farley a făcut comentariul în timpul videoconferinței cu investitorii în care Ford și-a prezentat rezultatele financiare trimestriale miercurea trecută. El a dat exemplul Toyota și Hyundai, despre care a spus că exportă anual sute de mii de vehicule în Statele Unite, care nu sunt supuse unor taxe vamale sau beneficiază de o cotă foarte redusă comparativ cu cea de 25% anunțată de Trump pentru Mexic și Canada săptămâna trecută.
„Sunt milioane de vehicule care intră în țara noastră și care nu sunt afectate de aceste [taxe vamale suplimentare]”, le-a spus Farley investitorilor. „Așa că, dacă vom avea o politică de taxe vamale, atunci ar fi bine să fie cuprinzătoare pentru industria noastră”, a continuat el.
„Nu putem alege arbitrar un loc sau altul, pentru că asta ar fi un avantaj uriaș pentru importatorii cu care concurăm”, a subliniat el.
Ford subliniază de ani de zile amploarea investițiilor sale în SUA, precum și faptul că are cei mai mulți muncitori americani dintre toți producătorii auto, deși acest lucru este considerat un dezavantaj pentru afacerile sale.
Potrivit datelor centralizate de firma de consultanță GlobalData, 46,6% din toate vehiculele vândute în SUA anul trecut au fost produse în afara țării. Coreea de Sud, cu o cotă de piață de 8,6%, și Japonia, cu 8,2%, se clasează pe locurile doi și trei la importurile de vehicule, după Mexic, care deține o cotă de 16,2%, conform GlobalData.
Sursa: hotnews.ro
Trei soldați riscă 6 ani de închisoare și amendă de 120.000 de euro pentru bătaia dată unui tânăr care a avut nevoie de 417 zile ca să se recupereze
Patru bărbați, dintre care trei sunt soldați și doi frați, riscă până la șase ani de închisoare și o amendă de 120.000 de euro după ce au bătut un tânăr de 20 de ani într-o discotecă din centrul orașului Pamplona, în septembrie 2023. Incidentul, declanșat de o dispută banală, a lăsat victimei răni grave și sechele.
Cel mai vechi „prieten mafiot” al lui Putin a fost arestat în Rusia. Cine e Ilya Traber și de ce se tem alți oligarhi: „Știe prea multe despre Putin”
O mișcare tectonică a avut loc în interiorul elitei de la Moscova și Sankt Petersburg săptămâna trecută, când Serviciul Federal de Securitate (FSB) l-a reținut și plasat în arest pe Ilia Traber, un influent magnat portuar în vârstă de 75 de ani. Cunoscut în lumea interlopă și a afacerilor sub porecla „Anticarul”, Traber este considerat unul dintre ultimii piloni intangibili ai anilor ’90, având legături directe și extrem de vechi cu președintele Vladimir Putin.
(VIDEO) Un Lamborghini Aventador SVJ de peste 500.000 de euro a luat foc în timp ce era alimentat, la o benzinărie din Elveția: „Dezastru total”
Un supercar Lamborghini Aventador SVJ a fost complet distrus după ce a luat foc în timp ce era alimentat cu combustibil, într-o benzinărie din Oberarth, Elveția. Șoferul, un tânăr în vârstă de 20 de ani, a suferit arsuri grave și a fost transportat cu elicopterul la spital.