Ex-judecător, vicepreședinte de instanță, trimis pe banca acuzaților pentru escrocherie și fals în declarații
Un fost judecător, vicepreședinte de instanță, a fost deferit justiției pentru escrocherie și fals în declarații. Cauza penală a fost inițiată în luna decembrie 2016 de către Procurorul General, în baza unei plângeri colective.
„Potrivit probelor acumulate, în perioada martie 2014 – martie 2016, inculpata, care deținea funcția de judecător și vicepreședinte de instanță, prin înșelăciune și abuz de încredere, ar fi însușit de la trei persoane suma totală de aproximativ 2,5 milioane lei, sub pretextul unor probleme personale, dând asigurări că va restitui datoriile, fapt ce nu s-a realizat.
Aceasta a părăsit hotarele țării, aflându-se încă în funcția de judecător. Totodată, în aceeași perioadă, deținând calitate de persoană cu funcție de demnitate publică, fiind obligată să declare veniturile obținute, aceasta nu a reflectat toate veniturile sale în declarațiile de avere și interese personale”, se arată în comunicatul emis de Procuratura Anticorupție (PA).
Urmărirea penală a fost finalizată în lipsa învinuitei. În prezent, aceasta se eschivează de la organul de urmărire penală, fiind anunțată în căutare.
Pentru infracțiunile comise, legislația penală prevede: pedeapsa cu închisoarea de la 8 la 15 ani, cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcții sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de până la 5 ani (art. 190 alin. (5) din CP) și amendă de până la 12 000 lei sau închisoare de până la 1 an, cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcții ori de a exercita o anumită activitate pe un termen de până la 5 ani (art. 352/1 din CP). În scopul asigurării reparării prejudiciului cauzat prin infracțiune și al eventualei confiscări speciale, a fost aplicat sechestru asupra a cinci bunuri imobile ce aparțin cu drept de proprietate învinuitei.
CSP critică proiectul noii legi a salarizării: discrepanțe între procurori și judecători
Consiliul Superior al Procurorilor nu susține proiectul noii legi a salarizării în sectorul public, motivând că acesta nu ține cont de particularitățile sistemului procuraturii. Potrivit CSP, documentul, pe care l-a avizat negativ, prevede reducerea unor coeficienți de salarizare, diminuarea sporurilor și a premiilor anuale, precum și menținerea discrepanțelor salariale dintre procurori și judecători.
PromoLEX: Dosarul fostului director al SIS, Vasile Botnari, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale
Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis în parte, la 15 iunie 2026, demersul procurorului în dosarul fostului director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Vasile Botnari. Instanța a dispus restituirea cauzei Procuraturii municipiului Chișinău pentru reluarea urmăririi penale. Dosarul ține de transferul extralegal, din septembrie 2018, a cinci profesori de la Liceul Orizont către Turcia. P
Cei trei polițiști de la IP Botanica, reținuți de CNA, trimiși pentru 30 de zile la Penitenciarul Nr.13
Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a admis demersul procurorilor și a emis mandate de arest preventiv pentru 30 de zile pe numele celor trei angajați ai Inspectoratului de Poliție Botanica, reținuți recent de Centrul Național Anticorupție (CNA).