Doi șoferi au rămas și fără permise și fără mașini, în aceeași zi, surprinși de radar cu zeci de km peste limita legală, în Austria

Poliția din Austria Superioară a confiscat două mașini în weekend după ce șoferii au fost prinși conducând cu viteze excesive, mult peste limita legală.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 20 februarie 2025, 20:56
Doi șoferi au rămas și fără permise și fără mașini, în aceeași zi, surprinși de radar cu zeci de km peste limita legală, în Austria

Mașinile au fost confiscate de polițiști 

Potrivit cotidianului Österreich, un tânăr de 20 de ani a fost surprins în Buchkirchen cu 141 km/h, într-o zonă cu limită de 70 km/h, iar un bărbat de 36 de ani a fost înregistrat pe autostrada Innkrei cu 161 km/h într-o zonă limitată la 80 km/h.

Ambii șoferi au rămas fără permise și fără mașini. Acesta este al treilea caz similar în februarie în Austria Superioară. Cu două săptămâni în urmă, un tânăr de 18 ani și-a pierdut mașina, după ce a fost prins cu 200 km/h pe autostrada Innkrei.

Noi reguli din martie 2024 

Începând cu 1 martie 2024, Codul Rutier austriac a introdus măsuri mai dure. Confiscarea definitivă a vehiculului se aplică pentru depășirea limitei de viteză cu 80 km/h în localități și depășirea limitei cu 90 km/h în afara localităților. 

Vehiculele confiscate sunt vândute la licitație publică. Pentru recidiviști, confiscarea se poate aplica și la depășiri de 60 km/h în localități.

Măsuri suplimentare 

Dacă șoferul nu este proprietarul mașinii, aceasta poate fi reținută 14 zile. De asemenea, șoferii pot primi interdicție pe viață de a conduce. 

Aceste măsuri vin ca răspuns la incidentele tot mai frecvente de viteză excesivă. Autoritățile speră să descurajeze comportamentul periculos la volan și să crească siguranța rutieră.

Cazurile recente din Austria Superioară demonstrează necesitatea unor reguli mai stricte. Rămâne de văzut dacă noile măsuri vor reduce semnificativ vitezele excesive pe drumurile austriece.

Sursa: libertatea.ro

Trei soldați riscă 6 ani de închisoare și amendă de 120.000 de euro pentru bătaia dată unui tânăr care a avut nevoie de 417 zile ca să se recupereze

Patru bărbați, dintre care trei sunt soldați și doi frați, riscă până la șase ani de închisoare și o amendă de 120.000 de euro după ce au bătut un tânăr de 20 de ani într-o discotecă din centrul orașului Pamplona, în septembrie 2023. Incidentul, declanșat de o dispută banală, a lăsat victimei răni grave și sechele.

Cel mai vechi „prieten mafiot” al lui Putin a fost arestat în Rusia. Cine e Ilya Traber și de ce se tem alți oligarhi: „Știe prea multe despre Putin”

O mișcare tectonică a avut loc în interiorul elitei de la Moscova și Sankt Petersburg săptămâna trecută, când Serviciul Federal de Securitate (FSB) l-a reținut și plasat în arest pe Ilia Traber, un influent magnat portuar în vârstă de 75 de ani. Cunoscut în lumea interlopă și a afacerilor sub porecla „Anticarul”, Traber este considerat unul dintre ultimii piloni intangibili ai anilor ’90, având legături directe și extrem de vechi cu președintele Vladimir Putin.