Ministrul de externe din Ungaria, atac la adresa UE, pe care o acuză că „nu a făcut nimic deși știa” că Trump va impune tarife vamale

Ministrul de externe al Ungariei, Peter Szijjarto, a comentat joi anunţul Washingtonului că va impune tarife vamale de 25% Uniunii Europene cu un nou atac asupra Bruxelles-ului, acuzând conducerea blocului european de incompetenţă şi laşitate pentru că nu a luat măsuri pentru a evita o astfel de măsură. În schimb, el dă asigurări că ceea ce „a stricat” Bruxelles-ul „repară” Budapesta prin negocieri bilaterale cu administraţia americană.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 27 februarie 2025, 20:09

„Întreaga lume ştie, încă din noiembrie anul trecut, că în Statele Unite a fost ales un preşedinte patriot. Întreaga lume, inclusiv Bruxelles-ul şi Comisia Europeană condusă de Ursula von der Leyen, ştia exact că Donald Trump doreşte relaţii comerciale echilibrate. La Bruxelles, de asemenea, se ştia clar că, dacă nu se va face nimic, Washingtonul va introduce tarife vamale. Ştiau acest lucru şi totuşi nu au făcut nimic. Pentru că sunt incompetenţi şi, mai ales, laşi”, a scris joi, pe Facebook, Péter Szijjártó, ministrul ungar al afacerilor externe şi al comerţului exterior. „Sunt laşi pentru că timp de opt ani l-au criticat pe Donald Trump, iar acum nu au avut şi nu au curajul să-i apară în faţă”, a adăugat politicianul.

Potrivit lui Szijjarto, din cauza conducerii de la Bruxelles, reprezentată de Ursula von der Leyen, economia europeană primeşte acum o nouă lovitură puternică. „Această conducere a reuşit să izoleze economia europeană nu doar de cea chineză, ci şi de cea americană”, a subliniat ministrul maghiar.

„Ce a stricat Bruxelles trebuie să reparăm noi la Budapesta: continuăm negocierile cu SUA”

El spune că ar fi fost suficiente „câteva gesturi” pentru a evita tarifele anunţate de Donald Trump şi susţine că Budapesta – care, prin liderul ei Viktor Orban a întreţinut relaţii apropiate cu Donald Trump – a oferit o astfel de idee. „Noi am făcut o propunere: Uniunea Europeană ar fi trebuit să reducă tariful vamal pentru vânzările de automobile americane către Europa de la 10% la 2,5%, exact cât este tariful vamal pentru vânzările de automobile europene în Statele Unite”, a menţionat ministrul.

„Ar fi fost simplu, dar nu au făcut-o”, adaugă el, înainte de a face noi reproşuri la adresa Comisiei Europene, inclusiv pentru faptul că sancţionează Rusia şi China. „Birocraţia de la Bruxelles distruge economia europeană: sancţiuni împotriva Rusiei, tarife vamale împotriva industriei auto electrice din China şi incapacitatea totală de a negocia cu Statele Unite”, a scris acesta.

Trei soldați riscă 6 ani de închisoare și amendă de 120.000 de euro pentru bătaia dată unui tânăr care a avut nevoie de 417 zile ca să se recupereze

Patru bărbați, dintre care trei sunt soldați și doi frați, riscă până la șase ani de închisoare și o amendă de 120.000 de euro după ce au bătut un tânăr de 20 de ani într-o discotecă din centrul orașului Pamplona, în septembrie 2023. Incidentul, declanșat de o dispută banală, a lăsat victimei răni grave și sechele.

Cel mai vechi „prieten mafiot” al lui Putin a fost arestat în Rusia. Cine e Ilya Traber și de ce se tem alți oligarhi: „Știe prea multe despre Putin”

O mișcare tectonică a avut loc în interiorul elitei de la Moscova și Sankt Petersburg săptămâna trecută, când Serviciul Federal de Securitate (FSB) l-a reținut și plasat în arest pe Ilia Traber, un influent magnat portuar în vârstă de 75 de ani. Cunoscut în lumea interlopă și a afacerilor sub porecla „Anticarul”, Traber este considerat unul dintre ultimii piloni intangibili ai anilor ’90, având legături directe și extrem de vechi cu președintele Vladimir Putin.