Premierul slovac Robert Fico îi cere lui Musk detalii despre cum s-au împărțit banii USAID presei din țara sa

Premierul slovac Robert Fico i-a scris lui Elon Musk o scrisoare în care se plânge de subvențiile și granturile pe care agenția USAID le-a acordat ONG-urilor, instituțiilor media și anumitor jurnaliști din Slovacia.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 12 februarie 2025, 18:23
Premierul slovac Robert Fico îi cere lui Musk detalii despre cum s-au împărțit banii USAID presei din țara sa

Premierul slovac l-a felicitat pe Musk pentru numirea sa în cadrul noii Administrații Donald Trump de la Washington și pentru deciziile pe care le ia. „Este incontestabil că resursele financiare ale USAID au fost utilizate în Slovacia în scopuri politice, cu scopul de a distorsiona sistemul politic și de a favoriza anumite partide politice”, a scris Fico într-o postare pe Facebook. 

Premierul continuă să spună că, „chiar și din surse publice incomplete, este clar că agenția USAID a sprijinit aceste entități cu subvenții în valoare de câteva milioane de dolari pe o perioadă relativ scurtă”. De asemenea, el a solicitat informații mai detaliate cu privire la transferurile de bani către Slovacia, pentru a putea „distinge între proiectele utile și benefice și interferența flagrantă în afacerile interne ale Slovaciei”. 

Administrația Trump intenționează să desființeze USAID, iar Musk conduce o agenție menită să îmbunătățească eficienta Guvernului federal. Fico îl numește „ministru” în scrisoare, deși Musk nu deține oficial o funcție ministerială. 

Premierul slovac consideră că utilizarea fondurilor străine în Slovacia pentru a dezavantaja o parte a spectrului politic este atât de gravă încât este gata să se întâlnească personal cu Musk să discute despre acest lucru.

Sursa: digi24.ro

Trei soldați riscă 6 ani de închisoare și amendă de 120.000 de euro pentru bătaia dată unui tânăr care a avut nevoie de 417 zile ca să se recupereze

Patru bărbați, dintre care trei sunt soldați și doi frați, riscă până la șase ani de închisoare și o amendă de 120.000 de euro după ce au bătut un tânăr de 20 de ani într-o discotecă din centrul orașului Pamplona, în septembrie 2023. Incidentul, declanșat de o dispută banală, a lăsat victimei răni grave și sechele.

Cel mai vechi „prieten mafiot” al lui Putin a fost arestat în Rusia. Cine e Ilya Traber și de ce se tem alți oligarhi: „Știe prea multe despre Putin”

O mișcare tectonică a avut loc în interiorul elitei de la Moscova și Sankt Petersburg săptămâna trecută, când Serviciul Federal de Securitate (FSB) l-a reținut și plasat în arest pe Ilia Traber, un influent magnat portuar în vârstă de 75 de ani. Cunoscut în lumea interlopă și a afacerilor sub porecla „Anticarul”, Traber este considerat unul dintre ultimii piloni intangibili ai anilor ’90, având legături directe și extrem de vechi cu președintele Vladimir Putin.