Rusia salută decizia lui Trump de a închide USAID
Rusia a salutat joi decizia noii administrații a președintelui american Donald Trump de a închide Agenția SUA pentru Dezvoltare Internațională (USAID), pe care Moscova o descrie drept o 'mașină de ingerință' în afacerile interne ale altor state, relatează AFP.
'Singurul lucru de care suntem mulțumiți este că tot ceea ce am spus s-a adeverit', a declarat la o conferință de presă purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zakharova, referindu-se la criticile repetate ale Rusiei față de respectiva agenție a SUA, care finanța în străinătate ONG-uri și mass-media pentru a promova 'bunele practici democratice'.
Rusia a expulzat USAID de pe teritoriul său în 2012, acuzând atunci agenția americană că finanța manifestațiile opoziției împotriva Kremlinului și că se amesteca în alegeri.
Moscova a acuzat de asemenea USAID de susținere a 'revoluțiilor colorate' din state vecine, în special în Ucraina și Georgia, mișcări menite să aducă la putere politicieni mai favorabili Occidentului și ostili Rusiei.
'Este orice altceva, numai o agenție de ajutor, dezvoltare și asistență nu este. Este o mașină de ingerință în afacerile interne, un mecanism de schimbare a regimurilor, a ordinii politice, a structurii statului', a remarcat Zaharova.
USAID a anunțat miercuri că întreg personalul său va intra în concediu administrativ începând de vineri, inclusiv cel din străinătate, în total circa 10.000 de angajați. În acest proces, agenția a fost plasată sub supravegherea secretarului de stat american, Marco Rubio. La rândul său, Elon Musk, șeful Departamentului de Eficiență Guvernamentală (DOGE), instituție nou creată de Donald Trump, a declarat că acesta din urmă este de acord să desființeze USAID.
Această agenție, creată în 1961 printr-un act al Congresului SUA, gestiona un buget de peste 40 de miliarde de dolari anual. Noul președinte republican a susținut joi că fonduri ale USAID au fost folosite pentru sprijinirea presei favorabile democraților fostului președinte Joe Biden.
sursa: agerpres.ro
Trei soldați riscă 6 ani de închisoare și amendă de 120.000 de euro pentru bătaia dată unui tânăr care a avut nevoie de 417 zile ca să se recupereze
Patru bărbați, dintre care trei sunt soldați și doi frați, riscă până la șase ani de închisoare și o amendă de 120.000 de euro după ce au bătut un tânăr de 20 de ani într-o discotecă din centrul orașului Pamplona, în septembrie 2023. Incidentul, declanșat de o dispută banală, a lăsat victimei răni grave și sechele.
Cel mai vechi „prieten mafiot” al lui Putin a fost arestat în Rusia. Cine e Ilya Traber și de ce se tem alți oligarhi: „Știe prea multe despre Putin”
O mișcare tectonică a avut loc în interiorul elitei de la Moscova și Sankt Petersburg săptămâna trecută, când Serviciul Federal de Securitate (FSB) l-a reținut și plasat în arest pe Ilia Traber, un influent magnat portuar în vârstă de 75 de ani. Cunoscut în lumea interlopă și a afacerilor sub porecla „Anticarul”, Traber este considerat unul dintre ultimii piloni intangibili ai anilor ’90, având legături directe și extrem de vechi cu președintele Vladimir Putin.
(VIDEO) Un Lamborghini Aventador SVJ de peste 500.000 de euro a luat foc în timp ce era alimentat, la o benzinărie din Elveția: „Dezastru total”
Un supercar Lamborghini Aventador SVJ a fost complet distrus după ce a luat foc în timp ce era alimentat cu combustibil, într-o benzinărie din Oberarth, Elveția. Șoferul, un tânăr în vârstă de 20 de ani, a suferit arsuri grave și a fost transportat cu elicopterul la spital.