O tânără din Ucraina a vrut să-și vândă copilul cu 20 de mii de dolari ca să-și cumpere mașină
O tânără de 22 de ani din Harkov, Ucraina, a fost prinsă în flagrant în timp ce își vindea fetița nou-născută pentru suma de 20.000 de dolari. Din acești bani, aceasta voia să-și cumpere o mașină.
Micuța s-a născut pe 1 decembrie 2024, iar în luna ianuarie 2025, femeia a decis că nu mai vrea să aibă grijă de copil și a început să caute un cumpărător, trasmite Observatornews.ro. Într-un final, aceasta a convenit să-și cedeze fiica unei prietene, cerând în schimb suma de 20 de mii de dolari.
Autoritățile ucrainene au fost alertate de activitatea suspectă și au început o investigație amănunțită. În urma verificărilor, s-a confirmat faptul că tânăra avea intenția să-și vândă propriul copil.
”Femeia, care mai are un băiețel de un an și zece luni, nu dorea să se ocupe de fiica ei nou-născută și a căutat o modalitate de a scăpa de ea”, au declarat autoritățile.
Potrivit sursei citate, în cele din urmă, femeia a fost reținută pe 12 februarie 2025, chiar în momentul în care preda copilul și primea suma cerută. Potrivit anchetatorilor, femeia și concubinul său intenționau să folosească acești bani pentru a cumpăra o mașină. Băiețelul de un an și zece luni al acesteia a fost luat sub îngrijirea medicilor.
Tânăra din Harkov a fost pusă sub acuzare pentru trafic de persoane, iar dacă va fi găsită vinovată, riscă până la 15 ani de închisoare.
În urmă cu câteva luni, o fată de 19 ani din Dnipro a încercat să-și vândă fiul de doi ani, plănuind să folosească banii pentru a-și deschide o afacere.
Negocieri SUA-Iran: Delegaţiile au convenit asupra unei „foi de parcurs” pentru a ajunge la un acord final / „Linie de comunicare” pentru a asigura tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz
Statele Unite şi Iranul au convenit asupra unei „foi de parcurs” pentru a ajunge la un acord final în termen de 60 de zile şi a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, în timpul primei runde de discuţii din Elveţia, au anunţat, luni, mediatorii pakistanezi şi din Qatar.
Armata ucraineană a lovit un centru rus de comunicaţii prin satelit din regiunea Moscovei
Armata ucraineană a lovit centrul rus de comunicaţii prin satelit din Dubna, situat în regiunea Moscovei, a anunţat luni Statul Major al armatei ucrainene.
(VIDEO) Trei adolescenţi de 12 şi 13 ani morţi, în Spania, după ce au sărit în mare de pe stânci la Tarragona. Trei zile de doliu
Trei adolescenţi în vârstă de 12 şi 13 ani au murit pe o plajă, pe care a fost ridicat steagul galben, din cauza unor valuri puternice, la Tarragona, în Catalonia (nord-est), au anunţat autorităţile.