Clarificări privind nivelul scăzut al apei în râul Nistru
În urma apariției unor informații referitoare la o posibilă scădere semnificativă a nivelului apei în râul Nistru, ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, s-a deplasat la fața locului, împreună cu conducerea Administrației Naționale „Apele Moldovei”, pentru a verifica situația din teren.
„Fiind un subiect sensibil, am dorit să ne asigurăm personal că nivelul apei este în parametri normali și să oferim clarificările necesare cetățenilor”, a declarat ministrul Sergiu Lazarencu.
În perioada 16–20 iulie 2025, ca urmare a unei defecțiuni tehnice la hidrocentrala de la Dubăsari, a fost deversat un debit redus de apă în râul Nistru. Această situație a provocat o scădere temporară a nivelului apei în aval.
Începând cu 21 iulie, hidrocentrala de la Dubăsari a revenit la un debit normal de 120 m³/s, fapt ce a permis revenirea treptată la valorile sezoniere obișnuite.
Totodată, Instituția Publică Administrația Națională „Apele Moldovei” a transmis o solicitare partenerilor din Ucraina, care administrează hidrocentrala de la Dnestrovsk, pentru menținerea unui debit de cel puțin 130 m³/s pe perioada caniculară, în vederea asigurării unui regim hidrologic stabil.
Potrivit măsurătorilor efectuate de stațiile de monitorizare, în prezent debitul de apă în aval de Dubăsari este de 120 m³/s.
Toate stațiile de irigare amplasate pe râul Nistru, precum și stația de pompare de la Coșernița, care alimentează cu apă municipiul Chișinău, funcționează în regim normal. Situația este sub control, iar nivelul râului Nistru se încadrează în valorile sezoniere caracteristice acestei perioade.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.