(VIDEO) Șeful Conferinței de Securitate de la München a izbucnit în lacrimi: „America lui Trump trăiește pe altă planetă”

Președintele Conferinței de Securitate de la München, Christoph Heusgen, a fost protagonistul unui moment emoționant la final, izbucnind în lacrimi după ce și-a exprimat îngrijorarea față de îndepărtarea administrației Donald Trump de la tradiționala alianță transatlantică.

publicat de Veronica Ciortan
luni, 17 februarie 2025, 21:10
(VIDEO) Șeful Conferinței de Securitate de la München a izbucnit în lacrimi: „America lui Trump trăiește pe altă planetă”

Declarațiile făcute de reprezentanții SUA la cea de-a 61-a Conferință de Securitate de la München l-au întristat pe Christoph Heusgen, fost consilier de politică externă al ex-cancelarei Angela Merkel și fost ambasador al Germaniei la ONU.

Aflat la ultima sa ediție în calitate de președinte al Conferinței de Securitate de la München, experimentatul diplomat german nu și-a ascuns emoțiile atunci când a vorbit despre pericolul unei decuplări între America și Europa, prima fiind condusă acum de un afacerist care preferă să trateze și să se comporte ca dictatorii moderni și nu pune preț pe valorile democratice și umane încetățenite de predecesorii săi la Casa Albă de la cel de Al Doilea Război Mondial încoace, în timp ce a doua continuă să mizeze pe principii decente – în special drepturile omului, statul de drept, relație transatlantică transparentă, fără sfere de influență – într-o lume tot mai indecentă sub asaltul extremei drepte.

„Cu Ewald von Kleist (fondatorul Conferinței de Securitate de la München – n.r.), această conferință a început ca una transatlantică. După discursul vicepreședintelui (american JD – n.r.) Vance de vineri, împărtășim teama că terenul nostru comun de valori nu mai este atât de comun. Sunt foarte recunoscător tuturor acelor politicieni europeni care au luat cuvântul și au reafirmat valorile și principiile pe care le apără. Nimeni nu a făcut-o mai bine decât președintele (ucrainean Volodimir – n.r.) Zelenski”, a spus Heusgen cu vocea tremurândă la ultima propoziție și izbucnind în lacrimi.

În opinia lui Heusgen, Conferința de Securitate care tocmai s-a încheiat a clarificat lucrurile. „Am observat că până și senatorii republicani vorbesc foarte precaut în public, deoarece le este frică de președintele lor. Această Americă a lui Trump trăiește pe altă planetă”, a declarat diplomatul german.

JD Vance a minimizat amenințarea rusă, inclusiv în alegerile din România, și a criticat Europa pentru o așa-zisă cenzură, cel mai probabil împotriva forțelor de extremă-dreapta care inițial au răspândit ură împotriva imigranților, după care au negat coronavirusul și s-au răzvrătit împotriva măsurilor epidiomiologice și în cele din urmă au justificat agresiunea militară rusă și au criticat Ucraina pentru faptul că nu s-a supus pretențiilor imperialiste ale liderului de la Kremlin. Mai mult de atât, vicepreședintele american și-a arătat sprijinul față de partidul de extremă-dreaptă Alternativa pentru Germania cu doar o săptămână înainte de alegerile din această țară.

Alți oficiali americani de rang înalt, printre care emisarul pentru Rusia și Ucraina, generalul în rezervă Keith Kellogg, au exclus prezența Europei la masa de negocieri pentru încheierea războiului, o veste primită cu entuziasm la Moscova. În schimb, SUA nu și-au ascuns intenția ca Europa să-și asume povara unui eventual acord între Trump și Putin. Toată această abordare încalcă practic tradiționala alianță transatlantică construită cu multă atenție de predecesorii lui Donald Trump la Casa Albă.

În acest context, președintele francez Emmanuel Macron a convocat o reuniune informală pentru luni la Paris la care participă în principal premierul britanic Keir Starmer, cancelarul german în exercițiu Olaf Scholz, premierul polonez Donald Tusk și secretarul general al NATO Mark Rutte. Scopul acestei reuniuni este de a identifica o poziție unită a Europei în perspectiva deschiderii unor eventuale negocieri de pace în Ucraina.

Sursa: libertatea.ro

Trei soldați riscă 6 ani de închisoare și amendă de 120.000 de euro pentru bătaia dată unui tânăr care a avut nevoie de 417 zile ca să se recupereze

Patru bărbați, dintre care trei sunt soldați și doi frați, riscă până la șase ani de închisoare și o amendă de 120.000 de euro după ce au bătut un tânăr de 20 de ani într-o discotecă din centrul orașului Pamplona, în septembrie 2023. Incidentul, declanșat de o dispută banală, a lăsat victimei răni grave și sechele.

Cel mai vechi „prieten mafiot” al lui Putin a fost arestat în Rusia. Cine e Ilya Traber și de ce se tem alți oligarhi: „Știe prea multe despre Putin”

O mișcare tectonică a avut loc în interiorul elitei de la Moscova și Sankt Petersburg săptămâna trecută, când Serviciul Federal de Securitate (FSB) l-a reținut și plasat în arest pe Ilia Traber, un influent magnat portuar în vârstă de 75 de ani. Cunoscut în lumea interlopă și a afacerilor sub porecla „Anticarul”, Traber este considerat unul dintre ultimii piloni intangibili ai anilor ’90, având legături directe și extrem de vechi cu președintele Vladimir Putin.