(DOC) Victoria Sanduța, Rodica Berdilo și alți 4 magistrați, eliberați din funcție prin decret prezidențial
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat Decretul privind eliberarea din funcție a unor judecători. Este vorba de cinci magistrați de la Judecătoria Chișinău și unul de la Judecătoria Orhei. Printre cei care pleacă din sistem sunt și nume cunoscute opiniei publice, scrie Bizlaw.md.
Cei șase judecători concediați sunt:
- Rodica Berdilo;
- Victoria Hadîrca;
- lrina Păduraru;
- Eugen Popovici;
- Victoria Sanduța;
- Svetlana Tizu.
Decretul a fost publicat în Monitorul Oficial de astăzi și a intrat în vigoare.
Parlamentul extinde structura CNA – Instituția va avea încă 150 de angajați și un al treilea director adjunct
Parlamentul a aprobat extinderea structurii organizatorice a Centrului Național Anticorupție (CNA), prin majorarea efectivului-limită al instituției cu 150 de posturi.
Părinții singuri, care au copii cu vârsta de până la 16 ani, vor putea fi antrenați în ture de noapte doar cu acordul lor scris
Concediile de maternitate și paternală vor fi incluse în categoria perioadelor necontributive asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii. Prevederea se regăsește într-un proiect de lege votat în prima lectură de Parlament.
Comisia de evaluare a procurorilor a contestat la CSJ decizia CSP privind promovarea procurorului Vasile Plevan
Comisia de evaluare a procurorilor a contestat vineri, 26 iunie, la Curtea Supremă de Justiție (CSJ) hotărârea Consiliului Superior al Procurorilor (CSP) prin care a fost respins raportul negativ al Comisiei privind procurorul anticorupție Vasile Plevan. iar în consecință, CSP a decis că acesta promovează evaluarea externă.