(VIDEO) Doi tineri s-au bușit cu motocicleta într-o mașină a poliției, la Sîngerei. Sunt victime

Doi tineri au ajuns la spital, după ce motocicleta cu care se deplasau s-a izbit într-o autospecială a MAI. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 23:00, pe o stradă din localitatea Mărinești din raionul Sîngerei, susțin sursele PulsMedia.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 22 iunie 2026, 08:28
(VIDEO) Doi tineri s-au bușit cu motocicleta într-o mașină a poliției, la Sîngerei. Sunt victime

Potrivit datelor preliminare, ar fi vorba despre un tânăr de 19 ani care conducea o motocicletă de model PEDA și care avea ca pasager un tânăr de 25 de ani.

În circumstanțe încă necunoscute de anchetă, acesta ar fi intrat cu motocicleta în partea frontală a unui automobil de marca Dacia Duster, MAI 1131, al Insepctoratului de Poliției Sîngerei, care în acel moment  s-ar fi deplasat cu girofarul conectat la o solicitare în localitatea Octeabriscoe, din același raion.

În urma impactului, ambele unități de transport au fost grav avariate, iar cei doi tineri de pe motocicletă s-ar fi ales cu mai multe traumatisme și au avut nevoie de îngrijiri medicale. 

Motociclistul a fost dus în secția de traumatologie fiind diagnosticat cu o fractură a antebrațului stâng, inclusiv multiple excoriații în reagiunea capului, iar pasagerul său s-a ales cu comoție cerebrală și o plagă contuză la nivelul capului, fiind internat în Secția neurochirurgie a spitalului raional.

Totodată, testul cu Drager-ul a arătat că  motociclistul avea o concetrație 0,18 mg/l de alcool în aerul expirat.

Oamenii legii au inițiat o anchetă în acest caz pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul.