Magistratul Viorica Puica a demisionat de la CSJ

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a anunțat că a examinat și a acceptat cererea de demisie depusă de judecătoarea Viorica Puica de la Curtea Supremă de Justiție.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 30 septembrie 2025, 15:11
VP

Potrivit membrilor CSM, magistrata era detașată pentru exercitarea mandatului de judecător la Curtea Constituțională.Viorica Puica a deținut de-a lungul carierei pozițiile de judecător și președinte interimar al Curții Supreme de Justiție.

 Totodată, ea s-a implicat activ în formarea noilor generații de magistrați și procurori prin activitatea didactică desfășurată la Institutul Național al Justiției și la Universitatea de Stat din Moldova.Membrii CSM i-au adresat mulțumiri pentru întreaga activitate și pentru contribuția semnificativă adusă la dezvoltarea sistemului judiciar din Republica Moldova.

CSP critică proiectul noii legi a salarizării: discrepanțe între procurori și judecători

Consiliul Superior al Procurorilor nu susține proiectul noii legi a salarizării în sectorul public, motivând că acesta nu ține cont de particularitățile sistemului procuraturii. Potrivit CSP, documentul, pe care l-a avizat negativ, prevede reducerea unor coeficienți de salarizare, diminuarea sporurilor și a premiilor anuale, precum și menținerea discrepanțelor salariale dintre procurori și judecători.

PromoLEX: Dosarul fostului director al SIS, Vasile Botnari, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale

Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis în parte, la 15 iunie 2026, demersul procurorului în dosarul fostului director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Vasile Botnari. Instanța a dispus restituirea cauzei Procuraturii municipiului Chișinău pentru reluarea urmăririi penale. Dosarul ține de transferul extralegal, din septembrie 2018, a cinci profesori de la Liceul Orizont către Turcia. P