Viktor Orban cere să fie interzise în Ungaria ONG-urile şi mass-media finanţate de SUA în timpul administraţiei Biden
Premierul conservator ungar Viktor Orban a cerut adoptarea unor legi mai severe care să permită interzicerea acelor mass-media şi ONG-uri care au beneficiat de ajutor financiar american în timpul administraţiei preşedintelui Joe Biden.
Orban a afirmat că noul preşedintele american Donald Trump şi magnatul Elon Musk au dezvăluit o reţea de „corupţie politică” prin care au fost finanţate mass-media şi ONG-uri care promovau în lume agenda globalistă a elitelor liberale, inclusiv în Ungaria, potrivit publicaţiei online pro-guvernamentale Magyar Nemzet.
Acest portal semnalează că Orban a cerut aceste schimbări legislative într-o întâlnire cu uşile închise desfăşurată marţi cu partidul său, Fidesz, care deţinute majoritatea în legislativ, şi cu partidul Creştin Democrat, aliat al acestuia. El le-a indicat parlamentarilor săi elaborarea unor legi stricte pentru ca astfel de instituţii media şi ONG-uri să nu mai poată funcţiona în Ungaria.
Premierul ungar şi alţi membri ai guvernului său au atenţionat în ultimele săptămâni că entităţi precum Agenţia pentru Dezvoltare Internaţională a SUA (USAID), a cărei activitate a fost suspendată de Trump şi Musk, au susţinut diverse mass-media şi ONG-uri din Ungaria în timpul administraţiei democrate a lui Biden „pentru a răsturna guvernul” conservator al lui Orban şi pentru a instala în locul acestui un „guvern marionetă” agreat de Bruxelles.
Dar, odată cu venirea lui Trump la putere în SUA, „susţinătorii ideologiei liberale globaliste au pierdut capitalul celei mai mari puteri a lumii occidentale”, a spus Orban la acea reuniune de marţi. Prin urmare, a continuat el, „reţeaua lui (George) Soros a pierdut Washingtonul, iar noua administraţie a început să elimine această reţea, ceea ce înseamnă că ea nu va mai arunca cu dolari”, aşadar de acum înainte „Soros se va putea baza doar pe Bruxelles şi pe contribuabilii europeni”.
„Trump şi Musk au dezvăluit o reţea de corupţie politică a lui Soros şi a Democraţilor care a finanţat cu miliarde de dolari mass-media şi ONG-uri, de asemenea în Ungaria, dar de acum înainte ei nu vor mai rula dolari pentru mercenarii lor din Ungaria”, a subliniat Orban, care a cerut „să fie interzişi în Ungaria toţi cei care au beneficiat de aceste fonduri”.
„Elita liberală globalistă a folosit bugetul american şi administraţia (fostului preşedinte Joe Biden) pentru a-şi finanţa agenda ideologică în lume. Au făcut-o în aşa fel încât să pară a fi ajutor, dar a fost de fapt un instrument de influenţă politică (…) Cu aceste fonduri au finanţat activităţi pentru a distruge comunităţi şi familii, precum şi pentru a promova migraţia şi nebunia de gen în lumea întreagă”, a comentat anterior premierul conservator ungar pe Facebook decizia lui Trump şi Musk de a suspenda USAID.
În 2023 a fost creat în Ungaria un Oficiu pentru Apărarea Suveranităţii Naţionale (Szvh), o instituţie care investighează presupusele ingerinţe externe sau activităţi interne care „ar putea pune în pericol suveranitatea Ungariei”, demers comparat de opoziţie şi de activişti cu tacticile ruseşti de hărţuire a disidenţilor. Deşi nu are autoritatea de a impune sancţiuni, Szvh întocmeşte rapoarte despre astfel de presupuse ingerinţe. În februarie 2024, Comisia Europeană a anunţat deschiderea unei proceduri de sancţionare a Ungariei pentru crearea acestui oficiu şi a cerut guvernului ungar sa-l desfiinţeze.
Anterior, în 2017, Ungaria a adoptat o lege care obligă ONG-urile ce primesc din străinătate finanţări de peste 23.000 de euro să prezinte lista donatorilor şi să se auto-eticheteze drept „organizaţie finanţată din străinătate”. Legea a fost abrogată patru ani mai târziu în urma protestelor venite de la Bruxelles şi după o sentinţă a Curţii de Justiţie a UE (CJUE).
Sursa: g4media.ro
Trei soldați riscă 6 ani de închisoare și amendă de 120.000 de euro pentru bătaia dată unui tânăr care a avut nevoie de 417 zile ca să se recupereze
Patru bărbați, dintre care trei sunt soldați și doi frați, riscă până la șase ani de închisoare și o amendă de 120.000 de euro după ce au bătut un tânăr de 20 de ani într-o discotecă din centrul orașului Pamplona, în septembrie 2023. Incidentul, declanșat de o dispută banală, a lăsat victimei răni grave și sechele.
Cel mai vechi „prieten mafiot” al lui Putin a fost arestat în Rusia. Cine e Ilya Traber și de ce se tem alți oligarhi: „Știe prea multe despre Putin”
O mișcare tectonică a avut loc în interiorul elitei de la Moscova și Sankt Petersburg săptămâna trecută, când Serviciul Federal de Securitate (FSB) l-a reținut și plasat în arest pe Ilia Traber, un influent magnat portuar în vârstă de 75 de ani. Cunoscut în lumea interlopă și a afacerilor sub porecla „Anticarul”, Traber este considerat unul dintre ultimii piloni intangibili ai anilor ’90, având legături directe și extrem de vechi cu președintele Vladimir Putin.
(VIDEO) Un Lamborghini Aventador SVJ de peste 500.000 de euro a luat foc în timp ce era alimentat, la o benzinărie din Elveția: „Dezastru total”
Un supercar Lamborghini Aventador SVJ a fost complet distrus după ce a luat foc în timp ce era alimentat cu combustibil, într-o benzinărie din Oberarth, Elveția. Șoferul, un tânăr în vârstă de 20 de ani, a suferit arsuri grave și a fost transportat cu elicopterul la spital.