Noi condamnări în dosarul partidului „Șor”. Doi lideri locali au fost condamnați la cinci ani de detenție și dați în căutare

Președinții Oficiilor Teritoriale Soroca și Cimișlia ale fostului Partid Politic „Șor” au fost condamnați la cinci ani de închisoare cu executare într-un penitenciar de tip semiînchis, pentru complicitate la acceptarea cu bună știință a finanțării ilegale a partidului de către un grup criminal organizat. Decizia a fost pronunțată astăzi de magistrații Judecătoriei Chișinău.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 1 octombrie 2025, 15:01
șor

Potrivit Procuraturii, inculpații au fost privați timp de patru ani și de dreptul de a desfășura activități în domeniul financiar și contabil în cadrul partidelor politice și de a fi membri ai acestora.Instanța a dispus și confiscarea sumelor de aproximativ 9,7 milioane de lei de la liderul organizației teritoriale Soroca și aproape 3 milioane de lei de la liderul organizației teritoriale Cimișlia.

Deoarece nu s-au prezentat la pronunțarea sentinței, măsura preventivă de a nu părăsi țara a fost înlocuită cu arestul preventiv, iar cei doi au fost dați în căutare.

Procuratura Anticorupție a stabilit că, în perioada iulie – octombrie 2022, inculpații ar fi acceptat cu bună știință circa 12,7 milioane de lei din partea unui grup criminal organizat. 

Banii ar fi fost folosiți pentru finanțarea protestelor organizate de partid și pentru plata salariilor „în plic” membrilor structurilor teritoriale.Sentința nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Centru în termen de 15 zile.

CSP critică proiectul noii legi a salarizării: discrepanțe între procurori și judecători

Consiliul Superior al Procurorilor nu susține proiectul noii legi a salarizării în sectorul public, motivând că acesta nu ține cont de particularitățile sistemului procuraturii. Potrivit CSP, documentul, pe care l-a avizat negativ, prevede reducerea unor coeficienți de salarizare, diminuarea sporurilor și a premiilor anuale, precum și menținerea discrepanțelor salariale dintre procurori și judecători.

PromoLEX: Dosarul fostului director al SIS, Vasile Botnari, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale

Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis în parte, la 15 iunie 2026, demersul procurorului în dosarul fostului director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Vasile Botnari. Instanța a dispus restituirea cauzei Procuraturii municipiului Chișinău pentru reluarea urmăririi penale. Dosarul ține de transferul extralegal, din septembrie 2018, a cinci profesori de la Liceul Orizont către Turcia. P