Cum sunt fortați să lupte soldații ruși invalizi: „Ești în cârje, vei intra în infanterie!”

Zilele trecute, un alt recrut rus a fost trimis pe front în pofida încadrării sale în categoria „D”, adică inapt pentru serviciul militar. Acest caz face parte dintr-un fenomen observat cel puțin din noiembrie 2024 încoace, dezvăluie Sibiri.Realii, un proiect media al RFE/RL.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 12 februarie 2025, 18:29
Soldați ruși invalizi

Rănit în sectorul de luptă Avdiivka, în octombrie 2023, Ilia Kovalenko (27 de ani) a fost retras de pe front și declarat inapt pentru serviciul militar. Recrutul originar din Tver s-a dus în august anul trecut la noua sa unitate, din Omsk, pentru a-și încheia socotelile cu armata, dar comandantul l-a reținut cu intenția de a-l trimite pe front, asta deși nu își mai simte un picior.

„Ești în cârje, vei intra în infanterie”, i-a spus comandantul, potrivit dezvăluirii soției sale, Olga.

Comandanții rușii nu țin cont de deciziile instanțelor 

Aflată în concediu de maternitate, Olga Kovalenko se declară foarte îngrijorată de revenirea soțului ei pe front și spune că toată această situație a dus-o cu „nervii la pământ”. „Nu ne-a trecut niciodată prin cap că o persoană în această stare ar putea fi capturată și trimisă la război. Dacă s-ar întoarce pe câmpul de luptă, ar muri 100% imediat”, denunță ea. 

După discuții în contradictoriu cu comandantul, soții Kovalenko au decis să sesizeze cazul în instanță. La 29 ianuarie, Tribunalul Garnizoanei Tver a decis „dezlegarea” recrutului Ilia Kovalenko. Cu toate acestea, comandantul nu a dat curs deciziei. 

„Avem hotărârea instanței, dar tot nu îl vor elibera!”, se revoltă soția sa în interviul acordat pentru Sibiri.Realii.

Avocatul soților Kovalenko, Maksim Grebeniuk, a spus că intenționează să-i dea în judecată pe comandanții unității. 

„Vom cere ca ofițerii să fie condamnați penal ofițeri dacă Ilia Kovalenko va păți ceva. Adevărul este însă că nu există nicio modalitate de a-l ajuta pe un om aflat într-o astfel de situație”, a declarat avocatul. 

Practicile inumane ale armatei ruse

Un alt caz de acest tip cunoscut este cel al lui Ilia Șabetia (33 de ani), care, potrivit canalului „Mobilizarea”, a fost trimis pe 20 ianuarie sub escortă în Luhansk, în estul Ucrainei, deși este inapt pentru serviciul militar. 

Canalul „Mobilizarea” subliniază că alți recruți cu categoria „D” au fost trimiși pe front împreună cu Șabetia. „Unii dintre ei se deplasează cu ajutorul cârjelor”. 

„Mobilizarea” a depistat 74 de recruți din categoria „D” care au fost retrimiși pe câmpul de luptă în ultimele două luni. „Doar 14 oameni au supraviețuit, iar acum toți sunt în stare gravă”. 

Activistul siberian pentru drepturile omului Aleksei – al cărui nume real nu este publicat din motive de siguranță – spune că armata rusă a început încă de acum trei luni să-i „prindă” pe recruții bolnavi și răniți cu categoria „D”. Ei sunt retrimiși pe câmpul de luptă chiar dacă situația lor este examinată în instanță.

„Înainte de aceasta, clienții mei, ale căror dosare sunt pe rol în instanțe, puteau măcar să meargă liniștiți pe stradă. Dar din noiembrie (2024 – n.r.), doi cu categoria «D» au fost capturați în același timp. Unul mergea pe stradă în cârje după ce a fost rănit. Așa că a fost trimis la graniță în doar câteva zile. Al doilea cu, un braț nefuncțional, a fost aruncat imediat în prima linie! Și de atunci nu există niciun contact cu el. Este groaznic să te gândești că au aruncat în atac un bărbat cu o singură mână. Dar se pare că așa și e. Probabil că a murit deja”, spune Aleksei.

„Reeducați” pentru a se întoarce pe front 

Potrivit Sibiri.Realii, unii soldați răniți sau care nu au mai vrut să lupte sunt închiși într-o tabără din Kuzbass. Ei au reușit să-și informeze familiile că, după caz, nu sunt tratați și nici aduși în fața instanței, ci „reeducați” pentru a se întoarce pe câmpul de luptă. 

Alți soldați sunt „reeducați” într-o unitate militară din orașul Kîzîl, în Republica Tuva, la granița cu Mongolia. Un videoclip difuzat în ianuarie pe rețelele sociale arată un bărbat în uniformă militară în timp ce-i bate pe alții doi cu un baston din cauciuc, le cere să se dezbrace și îi amenință cu violul. Una dintre victime – un soldat contractual rănit pe front – abia de își ține echilibrul cu ajutorul cârjelor.

Canalul „Mobilizarea” a adus recent în atenția publicului un caz petrecut pe 7 februarie la un spital din Eisk, regiunea Krasnodar. Mai exact, un grup de soldați a fost scos din spital și forțat să intre într-o mașină cu direcția Luhansk. Unul dintre soldați, care se deplasează cu cârje, suferise două intervenții chirurgicale și mai necesită una. 

Între timp, guvernatorii din Siberia și din Orientul Îndepărtat al Rusiei au încetat să publice fotografii cu soldați „eroi” răniți pe câmpul de luptă din Ucraina, notează Sibiri.Realii.

Sursa: libertatea.ro

Trei soldați riscă 6 ani de închisoare și amendă de 120.000 de euro pentru bătaia dată unui tânăr care a avut nevoie de 417 zile ca să se recupereze

Patru bărbați, dintre care trei sunt soldați și doi frați, riscă până la șase ani de închisoare și o amendă de 120.000 de euro după ce au bătut un tânăr de 20 de ani într-o discotecă din centrul orașului Pamplona, în septembrie 2023. Incidentul, declanșat de o dispută banală, a lăsat victimei răni grave și sechele.

Cel mai vechi „prieten mafiot” al lui Putin a fost arestat în Rusia. Cine e Ilya Traber și de ce se tem alți oligarhi: „Știe prea multe despre Putin”

O mișcare tectonică a avut loc în interiorul elitei de la Moscova și Sankt Petersburg săptămâna trecută, când Serviciul Federal de Securitate (FSB) l-a reținut și plasat în arest pe Ilia Traber, un influent magnat portuar în vârstă de 75 de ani. Cunoscut în lumea interlopă și a afacerilor sub porecla „Anticarul”, Traber este considerat unul dintre ultimii piloni intangibili ai anilor ’90, având legături directe și extrem de vechi cu președintele Vladimir Putin.