Serbia și Ungaria își întăresc cooperarea militară și semnează un acord privind planul acestei cooperări în 2025
Serbia și Ungaria au convenit marți asupra întăririi cooperării militare bilaterale și au semnat, la Belgrad, un acord privind planul acestei cooperării pe anul 2025.
Documentul, care operaționalizează cooperarea strategică dintre Serbia și Ungaria, a fost semnat de ministrul sârb al apărării, Bratislav Gasic, și de omologul său ungar, Kristof Szalay-Bobrovniczky.
La ceremonie au fost prezenți, de asemenea, președintele sârb Aleksandar Vucic și șeful de Stat Major al armatei sârbe, generalul Milan Mojsilovic.
''Este deosebit de important în mediul internațional de astăzi în rapidă schimbare ca Serbia și Ungaria să aibă consultări frecvente la nivel înalt pentru a asigura stabilitatea regiunii'', a declarat Szalay-Bobrovniczky într-o conferință de presă comună cu președintele Aleksandar Vucic, potrivit MTI.
Ungaria și Serbia au cele mai puternice legături bilaterale de apărare și militare dintre statele non-UE sau membre NATO, iar Ungaria ajută Serbia să își modernizeze forțele armate, a mai afirmat ministrul ungar.
Parteneriatul strategic dintre Serbia și Ungaria a fost extins pentru a include cooperarea de apărare și militară în 2025, iar cooperarea dintre cele două ministere și forțe armate se întărește, a spus el.
Potrivit acordului semnat marți, cele două state vor organiza 79 de programe comune în 2025, a precizat Szalay-Bobrovniczky.
Ungaria este angajată față de menținerea ''stabilității și păcii în Balcanii de Vest, iar Serbia este cheia pentru aceasta'', a subliniat el.
Ministrul a mai afirmat că Ungaria își menține poziția conform căreia ''Uniunea Europeană nu este completă fără Balcanii de Vest, inclusiv Serbia''.
La rândul său, președintele Vucic a declarat că relațiile în domeniul apărării ale Serbiei cu Ungaria sunt cele mai puternice dintre cele cu statele vecine. Un acord cuprinzător în domeniu este unul dintre cele mai importante puncte ale parteneriatului strategic dintre cele două state, a afirmat el.
În 1999, în timpul războaielor din Balcani, ''mulțumită prim-ministrului Viktor Orban, NATO nu a putut lansa un atac terestru împotriva a ceea ce era atunci Iugoslavia. După 26 de ani, cele două părți au acum ocazia să construiască relații strategice extrem de strânse, să adâncească și mai mult cooperarea, să avanseze spre o alianță militară ungaro-sârbă'', a declarat Vucic, citat de MTI.
Pe lângă cooperarea militară, Serbia și Ungaria sunt parteneri de încredere în problemele energetice, iar schimburile comerciale cresc constant an de an, a mai declarat Vucic.
El a anunțat că va avea în curând o întrevedere cu Viktor Orban pentru a continua cooperarea strategică dintre țările lor în toate aspectele importante, a mai consemnat Tanjug.
Sursa: agerpres.ro
Ce este fenomenul de „blocaj omega” aflat la originea valului extraordinar de căldură din Europa?
Valul de căldură intens care cuprinde Europa de Vest şi care a dus deja la peste 40 de decese numai în Franţa este alimentat de un fenomen meteorologic cunoscut sub numele de „blocaj omega”, relatează Reuters.
Explozii și incendii în Crimeea după un atac cu drone: jumătate din peninsulă a rămas fără curent, iar Podul Kerci a fost închis peste 5 ore
Aproape jumătate din Crimeea ocupată de Rusia ar fi rămas fără electricitate după un atac masiv cu drone produs în noaptea de luni spre marți, 23 iunie. În mai multe zone au fost raportate explozii și incendii, iar circulația pe Podul Kerci a fost oprită pentru mai bine de cinci ore, scrie Kyiv Post. Potrivit grupurilor de monitorizare citate de publicația ucraineană, una dintre lovituri ar fi vizat o centrală termică din cartierul Arșînțevo, din orașul Kerci.
Iranul va înfiinţa o „linie telefonică directă” pentru Strâmtoarea Ormuz
Iranul a acceptat să înfiinţeze o „linie telefonică directă” pentru Strâmtoarea Ormuz, pentru a „preveni şi rezolva orice neînţelegeri”, cu SUA sau cu alte ţări, atunci când navele traversează această cale navigabilă vitală.