Trump retrage SUA din organisme ale ONU, confirmă desființarea USAID și face planuri pentru infractori

Președintele SUA, Donald Trump, a semnat marți un ordin executiv menit să retragă Statele Unite din mai multe organisme ale ONU și să revizuiască finanțarea de către Washington a organizației internaționale cu sediul la New York, transmite France Presse.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 5 februarie 2025, 07:05
https://agerpres.ro/politic-extern/2025/02/04/trump-retrage-sua-din-organisme-ale-onu-confirma-desfiintarea-usaid-si-face-planuri-pentru-infractor--1419666

Ordinul executiv al președintelui american retrage Statele Unite din Consiliul ONU pentru Drepturile Omului, organism în care SUA nu sunt stat membru, ci doar observator, și prelungește suspendarea tuturor finanțărilor americane pentru agenția ONU pentru refugiații palestinieni (Unrwa).

De asemenea, conform Reuters, președintele Trump a confirmat că va 'desființa' Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID).

Agenția se află în plină criză, deoarece administrația Trump ia în considerare fuzionarea USAID cu Departamentul de Stat, ca parte a unei reorganizări radicale ce ar reduce personalul și ar alinia cheltuielile la politica lui Trump 'America pe primul loc'.

Trump a declarat că miliardarul Elon Musk, care este responsabil de acest efort, a făcut o 'treabă excelentă' și că există o mulțime de fraude în cadrul agenției.

Pe de altă parte, președintele Trump a declarat tot marți că infractorii americani pot fi plasați în închisori din alte țări, adăugând că există state care vor accepta infractori din Statele Unite.

Secretarul de stat american, Marco Rubio, a calificat marți drept 'foarte generoasă' oferta președintelui salvadorian Nayib Bukele de a găzdui infractori periculoși din SUA în închisorile din țara sa și a declarat că administrația Trump ar trebui să o studieze.

sursa: agerpres.ro

Trei soldați riscă 6 ani de închisoare și amendă de 120.000 de euro pentru bătaia dată unui tânăr care a avut nevoie de 417 zile ca să se recupereze

Patru bărbați, dintre care trei sunt soldați și doi frați, riscă până la șase ani de închisoare și o amendă de 120.000 de euro după ce au bătut un tânăr de 20 de ani într-o discotecă din centrul orașului Pamplona, în septembrie 2023. Incidentul, declanșat de o dispută banală, a lăsat victimei răni grave și sechele.

Cel mai vechi „prieten mafiot” al lui Putin a fost arestat în Rusia. Cine e Ilya Traber și de ce se tem alți oligarhi: „Știe prea multe despre Putin”

O mișcare tectonică a avut loc în interiorul elitei de la Moscova și Sankt Petersburg săptămâna trecută, când Serviciul Federal de Securitate (FSB) l-a reținut și plasat în arest pe Ilia Traber, un influent magnat portuar în vârstă de 75 de ani. Cunoscut în lumea interlopă și a afacerilor sub porecla „Anticarul”, Traber este considerat unul dintre ultimii piloni intangibili ai anilor ’90, având legături directe și extrem de vechi cu președintele Vladimir Putin.