Israel aprobă ocuparea totală a Gazei. Soldații vor rămâne pe termen nedeterminat
Cabinetul premierului israelian Benjamin Netanyahu a aprobat o extindere semnificativă a ofensivei militare împotriva Hamas, care prevede ocuparea completă a Fâșiei Gaza și menținerea trupelor israeliene acolo pe termen nedeterminat, relatează The Independent.
Decizia a fost luată prin vot
Potrivit a doi oficiali israelieni citați de Associated Press, decizia a fost luată prin vot în cursul nopții de duminică spre luni.
Măsura riscă să provoace o agravare a crizei umanitare deja grave, forțând sute de mii de palestinieni să se retragă și mai mult spre sudul Gazei, și este de așteptat să atragă o reacție critică la nivel internațional.
Anterior, șeful armatei israeliene, Eyal Zamir, a anunțat că Forțele de Apărare ale Israelului (IDF) intensifică operațiunile pentru a obține eliberarea ostaticilor ținuți în Gaza.
Premierul Netanyahu a confirmat intenția de a continua ofensiva: „Săptămâna aceasta trimitem zeci de mii de ordine de chemare pentru rezerviști, pentru a extinde și intensifica acțiunile noastre în Gaza”, a declarat el. Generalul Zamir a precizat că armata va acționa în noi regiuni și va distruge complet infrastructura Hamas, atât la suprafață, cât și în subteran.
Duminică, după ce o rachetă trasă din Yemen de rebelii Houthi, susținuți de Iran, a căzut în apropierea aeroportului Ben Gurion, Netanyahu a anunțat convocarea cabinetului de securitate pentru a decide „următoarea etapă” a conflictului.
Trupele regulate vor susține noua ofensivă în Gaza
Potrivit publicației Ynet, rezerviștii mobilizați vor fi trimiși în nordul Israelului, la granița cu Libanul, și în Cisiordania, înlocuind trupele regulate care vor conduce noua fază a ofensivei din Gaza.
De asemenea, guvernul israelian a aprobat un plan revizuit pentru distribuirea ajutoarelor umanitare în Gaza, însă nu este clar când vor fi permise livrările. În prezent, trei divizii ale IDF sunt active în interiorul Fâșiei.
Netanyahu a avertizat în mod repetat că, în lipsa unui nou acord privind schimbul de ostatici, Israelul va declanșa o ofensivă de amploare pentru a elimina Hamas.
Se așteaptă vizita lui Donald Trump în Orientul Mijlociu
Extinderea operațiunilor este așteptată după vizita președintelui american Donald Trump în Orientul Mijlociu. Trump nu va vizita Israelul, dar va purta discuții în Arabia Saudită, Qatar și Emiratele Arabe Unite la jumătatea lunii mai.
Hamas a acuzat Israelul că a abandonat un plan de pace în mai multe etape, care a expirat la începutul lunii martie, în urma eșuării negocierilor.
Israelul a reluat atacurile aeriene asupra Gazei pe 18 martie și, de atunci, a crescut frecvența bombardamentelor, extinzând totodată zonele tampon, ceea ce a restrâns mișcările a milioane de palestinieni în zone tot mai înguste din centrul și sudul enclavei.
Aproape 2,3 milioane de persoane sunt afectate. Până în prezent, ofensiva israeliană a provocat moartea a peste 51.000 de palestinieni, conform autorităților sanitare din Gaza, teritoriu controlat de Hamas.
Sursa: libertatea.ro
(FOTO) Un manuscris nepublicat al lui Mozart a fost descoperit în Paris: melodiile vor fi interpretate pentru prima oară de Orchestra Filarmonică
Un manuscris rar al celebrului compozitor Wolfgang Amadeus Mozart, conținând șapte piese pentru harpă și flaut, a fost descoperit în arhivele Bibliotecii Naționale a Franței (BnF). Descoperirea, anunțată vineri de instituție, este considerată „majoră” de către specialiști, conform declarației directorului BnF, Gilles Pécout.
Italienii sunt revoltați după ce Donald Trump a spus că a făcut o poză „din milă” cu Giorgia Meloni, după ce aceasta l-a „implorat”
Italia a reacționat vineri, 19 iunie 2026, după comentariile președintelui american Donald Trump, care a susținut că premierul italian Giorgia Meloni „l-a implorat” pentru o fotografie în cadrul summitului G7 din Franța. Într-un video postat pe X, Meloni a declarat că este „sincer uimită” de afirmațiile liderului de la Casa Albă, pe care le-a calificat drept „inventate”.
Al doilea summit UE-Republica Moldova, la Bruxelles, săptămâna viitoare. Ce subiecte sunt pe agendă
Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova se va desfășura luni, 22 iunie, la Bruxelles, și va fi găzduit de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa. La summit va lua parte și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.