Victor Ponta a anunțat pe cine sună dacă România e amenințată militar: „Am o relație personală cu președintele Trump”
Victor Ponta a spus marți seara, la dezbaterea electorală organizată de TVR, că în cazul în care va fi președinte și România va fi amenințată militar, îl va suna pe Donald Trump.
Ultima întrebare adresată candidaților la alegerile prezidențiale, la dezbaterea de marți seara, a fost pe cine vor suna, în cazul în care România va fi amenințată militar. Victor Ponta, candidat independent pentru fotoliul de la Cotroceni și fost premier al României, a dat numele președintelui Statelor Unite.
„Sunt trei tipuri de situații. O amenințare militară, am o relație personală cu președintele Trump, precum și cu doi parteneri zonali: Turcia și Polonia. O amenințare economică: Christine Lagarde și Ursula von der Leyen. Iar pentru o situație de urgență, sun vecinii. Ne vor ajuta, că și noi i-am ajutat pe ei”, a răspuns Ponta, citat de libertatea.ro.
Duminică, 4 mai, românii sunt așteptați la urne să îşi aleagă viitorul preşedinte al ţării. De asemenea, potrivit calendarului alegerilor stabilit prin hotărâre de Guvern, primul tur are loc pe 4 mai, iar al doilea pe 18 mai.
(FOTO) Un manuscris nepublicat al lui Mozart a fost descoperit în Paris: melodiile vor fi interpretate pentru prima oară de Orchestra Filarmonică
Un manuscris rar al celebrului compozitor Wolfgang Amadeus Mozart, conținând șapte piese pentru harpă și flaut, a fost descoperit în arhivele Bibliotecii Naționale a Franței (BnF). Descoperirea, anunțată vineri de instituție, este considerată „majoră” de către specialiști, conform declarației directorului BnF, Gilles Pécout.
Italienii sunt revoltați după ce Donald Trump a spus că a făcut o poză „din milă” cu Giorgia Meloni, după ce aceasta l-a „implorat”
Italia a reacționat vineri, 19 iunie 2026, după comentariile președintelui american Donald Trump, care a susținut că premierul italian Giorgia Meloni „l-a implorat” pentru o fotografie în cadrul summitului G7 din Franța. Într-un video postat pe X, Meloni a declarat că este „sincer uimită” de afirmațiile liderului de la Casa Albă, pe care le-a calificat drept „inventate”.
Al doilea summit UE-Republica Moldova, la Bruxelles, săptămâna viitoare. Ce subiecte sunt pe agendă
Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova se va desfășura luni, 22 iunie, la Bruxelles, și va fi găzduit de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa. La summit va lua parte și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.