Elon Musk cere închiderea posturilor Radio Europa Liberă şi Vocea Americii, finanţate de SUA în Europa
Miliardarul Elon Musk s-a pronunţat, duminică, într-o postare pe X, pentru închiderea instituţiilor media finanţate de SUA în Europa, cu precădere Radio Europa Liberă şi Vocea Americii.
Richard Grenell, trimisul prezidenţial pentru misiuni speciale, a scris sâmbătă seara pe X: „Radio Europa Liberă şi Vocea Americii sunt instituţii media plătite de contribuabilii americani. Este o mass-media deţinută de stat. Aceste instituţii sunt pline de activişti de extremă stânga. Am lucrat cu aceşti reporteri timp de decenii. Este o relicvă a trecutului. Nu avem nevoie de instituţii media plătite de guvern”.
Postarea lui Grenell a fost preluată de Mario Nawfal, un tânăr antreprenor care se prezintă ca fiind gazda „celui mai mare show de pe X”, promovând „jurnalismul cetăţenesc” şi având deseori ca invitaţi politicieni de dreapta, din tabăra lui Trump. Are 2 milioane de urmăritori pe X.
Elon Musk, care este însărcinat de preşedintele american cu eficientizarea aparatului guvernamental şi a cheltuielilor federale şi care preia adesea postările lui Nawfal (inclusiv, la un moment dat, una în privinţa anulării alegerilor din România), a preluat şi de această dată pe contul său postarea lui Nawfal cu următorul comentariu: „Da, închideţi-le. 1. Europa este liberă acum (fără a pune la socoteală birocraţia sufocantă). Alo??? 2. Nimeni nu le mai ascultă (posturile respective de radio - n.r.). 3. Sunt doar nebuni de stânga radicală care vorbesc singuri în timp ce ard 1 miliard de dolari pe an din banii contribuabililor americani”.
Elon Musk, în calitate de şef al Departamentului pentru eficienţă guvernamentală (DOGE), a criticat anterior plăţile federale către organizaţii media precum Politico, Associated Press şi The New York Times, considerându-le utilizări ineficiente ale fondurilor contribuabililor şi propunând eliminarea lor. În mod similar, Richard Grenell, a condamnat în mod public cheltuielile guvernamentale pentru abonamentele la instituţiile de presă preluând poziţia lui Musk potrivit căreia aceste plăţi ar trebui să înceteze imediat.
sursa: news.ro
Trei soldați riscă 6 ani de închisoare și amendă de 120.000 de euro pentru bătaia dată unui tânăr care a avut nevoie de 417 zile ca să se recupereze
Patru bărbați, dintre care trei sunt soldați și doi frați, riscă până la șase ani de închisoare și o amendă de 120.000 de euro după ce au bătut un tânăr de 20 de ani într-o discotecă din centrul orașului Pamplona, în septembrie 2023. Incidentul, declanșat de o dispută banală, a lăsat victimei răni grave și sechele.
Cel mai vechi „prieten mafiot” al lui Putin a fost arestat în Rusia. Cine e Ilya Traber și de ce se tem alți oligarhi: „Știe prea multe despre Putin”
O mișcare tectonică a avut loc în interiorul elitei de la Moscova și Sankt Petersburg săptămâna trecută, când Serviciul Federal de Securitate (FSB) l-a reținut și plasat în arest pe Ilia Traber, un influent magnat portuar în vârstă de 75 de ani. Cunoscut în lumea interlopă și a afacerilor sub porecla „Anticarul”, Traber este considerat unul dintre ultimii piloni intangibili ai anilor ’90, având legături directe și extrem de vechi cu președintele Vladimir Putin.
(VIDEO) Un Lamborghini Aventador SVJ de peste 500.000 de euro a luat foc în timp ce era alimentat, la o benzinărie din Elveția: „Dezastru total”
Un supercar Lamborghini Aventador SVJ a fost complet distrus după ce a luat foc în timp ce era alimentat cu combustibil, într-o benzinărie din Oberarth, Elveția. Șoferul, un tânăr în vârstă de 20 de ani, a suferit arsuri grave și a fost transportat cu elicopterul la spital.