Tânăr de 21 de ani, arestat pentru incendiul provocat la casa de 2 milioane de lire sterline a premierului britanic Keir Starmer
Un tânăr în vârstă de 21 de ani a fost arestat de poliția britanică sub suspiciunea de incendiere a mai multor proprietăți din nordul Londrei, inclusiv una deținută de premierul britanic, Sir Keir Starmer.
Potrivit Poliției Metropolitane, suspectul a fost reținut în dimineața zilei de marți, 13 mai, și se află în prezent în arest. Anchetatorii au intervenit după ce, în decurs de 24 de ore, au fost semnalate două incendii puse intenționat la ușile de intrare - una luni, imediat după ora 1.35 dimineața, iar cealaltă duminică. Ambele proprietăți au legătură cu Sir Keir. „Ofițerii au participat la fața locului. Au fost provocate pagube la intrarea în proprietate, nimeni nu a fost rănit”, a adăugat un oficial Scotland Yard, ieri, 12 mai.
Premierul Starmer deține în continuare casa din Kentish Town, care a fost afectată de incendiul de luni, dar în imobil nu se afla nimeni în acel moment. Fotografii de la fața locului arată urme evidente de ardere la intrare. Locuința, în care premierul a locuit anterior împreună cu familia, este în prezent închiriată, precizează Sky News.
Autoritățile cercetează, de asemenea, un alt incendiu izbucnit joia trecută într-un vehicul, pentru a stabili dacă are legătură cu celelalte două incidente.
Investigația este coordonată de Comandamentul pentru Combaterea Terorismului din cadrul Poliției Metropolitane, având în vedere legătura locuinței cu un oficial de rang înalt.
„Ca măsură de precauție și din cauza conexiunii anterioare a imobilului cu o persoană publică proeminentă, ancheta este condusă de ofițeri din cadrul Comandamentului Antiterorist al Met”, se precizează într-un comunicat oficial.
Toate cele trei incendii sunt tratate ca suspecte, iar cercetările sunt în desfășurare.
Purtătorul de cuvânt al premierului a transmis că Sir Keir Starmer mulțumește serviciilor de urgență pentru intervenție, dar nu poate comenta în acest moment, ancheta fiind în curs.
Sursa: adevărul.ro
(FOTO) Un manuscris nepublicat al lui Mozart a fost descoperit în Paris: melodiile vor fi interpretate pentru prima oară de Orchestra Filarmonică
Un manuscris rar al celebrului compozitor Wolfgang Amadeus Mozart, conținând șapte piese pentru harpă și flaut, a fost descoperit în arhivele Bibliotecii Naționale a Franței (BnF). Descoperirea, anunțată vineri de instituție, este considerată „majoră” de către specialiști, conform declarației directorului BnF, Gilles Pécout.
Italienii sunt revoltați după ce Donald Trump a spus că a făcut o poză „din milă” cu Giorgia Meloni, după ce aceasta l-a „implorat”
Italia a reacționat vineri, 19 iunie 2026, după comentariile președintelui american Donald Trump, care a susținut că premierul italian Giorgia Meloni „l-a implorat” pentru o fotografie în cadrul summitului G7 din Franța. Într-un video postat pe X, Meloni a declarat că este „sincer uimită” de afirmațiile liderului de la Casa Albă, pe care le-a calificat drept „inventate”.
Al doilea summit UE-Republica Moldova, la Bruxelles, săptămâna viitoare. Ce subiecte sunt pe agendă
Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova se va desfășura luni, 22 iunie, la Bruxelles, și va fi găzduit de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa. La summit va lua parte și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.