Mexicul extrădează 29 de presupuşi traficanţi de droguri către SUA

Mexicul anunţă joi extrădarea excepţională a 29 de traficanţi de droguri către Statele Unite, anunţă într-un comunicat comun parchetul şi Guvernul, fără să facă publice numele traficanţilor, în contextul unor tensiuni după întoarcerea lui Donald Trump la putere.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 28 februarie 2025, 18:57
Mexicul extrădează 29 de presupuşi traficanţi de droguri către SUA

”Această acţiune se înscrie în cadrul unor lucrări de coordonare, cooperare şi reciprocitate bilaterală şi respectarea suveranităţii celor două ţări”, se arată în comunicat.

Preşedintele american Donald Trump ameninţă să impună taxe vamale de 25% ecporturilor mexicane, începând de la 4 martie.

Locatarul Casei Albe consideră că Mexicul nu luptă suficient de ferm împotriva traficului de droguri şi imigraţiei clandestine către Statele Unite.

Sursa: news.ro