Medic din Berlin acuzat că a ucis 10 oameni: „Din poftă de crimă”
La Berlin, un medic de îngrijiri paliative este acuzat că a ucis zece oameni. Acesta ar fi administrat pacienților cocktailuri letale de medicamente fără o indicație medicală.
Cazul ia amploare
Motivul este văzut ca „poftă de crimă”. Inițial, procurorii estimau că sunt patru victime, apoi opt, iar acum numărul a crescut la zece. Ancheta a relevat că medicul ar fi responsabil și pentru moartea a două femei grav bolnave, în vârstă de 25 și 57 de ani.
Cum ar fi procedat medicul
Medicul le-ar fi administrat acestora un „amestec letal de medicamente” fără justificare medicală, una în septembrie 2021 și cealaltă în iunie 2024.
Pentru a aduna mai multe probe, echipa specială de investigație a Departamentului de Omucideri din cadrul Poliției Criminale din Berlin (LKA) a analizat documentele medicale ale pacienților tratați de medic. De asemenea, au fost exhumate cadavre și supuse examinării medico-legale.
Potrivit procurorilor, acesta nu a făcut nicio declarație cu privire la acuzațiile care i se aduc.
Anchetatorii cer informații despre posibile cazuri
Numărul cazurilor posibile ar putea crește. Autoritățile continuă să analizeze documentele medicale și solicită sprijinul publicului, inclusiv al serviciilor de îngrijire medicală, pentru orice informații relevante.
Medicul se află în arest de la începutul lunii august. Inițial, au existat patru cazuri între 11 iunie și 24 iulie 2024. Bărbatul de 40 de ani a fost suspectat că a ucis patru pacienți cu vârste cuprinse între 72 și 94 de ani în casele lor în acest timp.
Investigațiile ulterioare au scos la iveală că medicul a fost responsabil și de moartea a două femei de 61 și 70 de ani, precum și a doi bărbați de 70 și 83 de ani. De asemenea, se spune că le-a dat un „amestec de diferite medicamente”.
Medicul este acuzat că a ucis pacienți în cursul activității sale pentru un serviciu de îngrijire la domiciliu.
Sursa: libertatea.ro
Trei soldați riscă 6 ani de închisoare și amendă de 120.000 de euro pentru bătaia dată unui tânăr care a avut nevoie de 417 zile ca să se recupereze
Patru bărbați, dintre care trei sunt soldați și doi frați, riscă până la șase ani de închisoare și o amendă de 120.000 de euro după ce au bătut un tânăr de 20 de ani într-o discotecă din centrul orașului Pamplona, în septembrie 2023. Incidentul, declanșat de o dispută banală, a lăsat victimei răni grave și sechele.
Cel mai vechi „prieten mafiot” al lui Putin a fost arestat în Rusia. Cine e Ilya Traber și de ce se tem alți oligarhi: „Știe prea multe despre Putin”
O mișcare tectonică a avut loc în interiorul elitei de la Moscova și Sankt Petersburg săptămâna trecută, când Serviciul Federal de Securitate (FSB) l-a reținut și plasat în arest pe Ilia Traber, un influent magnat portuar în vârstă de 75 de ani. Cunoscut în lumea interlopă și a afacerilor sub porecla „Anticarul”, Traber este considerat unul dintre ultimii piloni intangibili ai anilor ’90, având legături directe și extrem de vechi cu președintele Vladimir Putin.
(VIDEO) Un Lamborghini Aventador SVJ de peste 500.000 de euro a luat foc în timp ce era alimentat, la o benzinărie din Elveția: „Dezastru total”
Un supercar Lamborghini Aventador SVJ a fost complet distrus după ce a luat foc în timp ce era alimentat cu combustibil, într-o benzinărie din Oberarth, Elveția. Șoferul, un tânăr în vârstă de 20 de ani, a suferit arsuri grave și a fost transportat cu elicopterul la spital.