Șofer băut și cu ghinion, la Căușeni. Mașina sa „a luat cu asalt” autospeciala poliției, în timp ce era testat cu aparatul Drager

O autospecială a poliției a fost avariată de un alt automobil al cărui șofer era testat cu aparatul Drager. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 03:30, pe strada Miron Costin, din orașul Căușeni, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 6 august 2025, 15:21
Poliție

Este vorba despre un tânăr în vârstă de 27 de ani, care se afla la volanul unui automobil de marca Audi. Acesta a fost tras pe dreapta de un echipaj al IP Căușeni, iar în timp ce era testat cu aparatul Drager, automobilul său a început să se miște de la sine și s-a izbit în Duster-ul poliției deteriorându-i bara de protecție din partea posterioară.

În urma incidentului s-a stabilit că șoferul ar fi uitat să pună frâna de mână când a coborât din automobil. Totodată, rezultatele aparatului Drager au arătat că acesta se afla în stare de ebrietate la volan având o concentrație de 0,65 mg/l de alcool pur în aerul expirat.