Tânăr condamna la doi ani de închisoare pentru că a urcat băut la volan
Un tânăr de 25 de ani, învinuit de conducerea mijlocului de transport stare de ebrietate de către o persoană fără dreptul de a conduce mijloace de transport, recent a fost condamnat la 2 ani de închisoare.
Potrivit învinuirii înaintate de către acuzatorii de stat, la data de 07 mai 2023, pe timp de seară, inculpatul, în timp ce se deplasa cu automobilul de model „Mitsubishi Lancer", pe o stradă din comuna Ciorescu, a fost stopat de către angajații poliției. În cadrul verificării actelor, s-a constatat că conducătorul auto, nu deține permis de conducere. Totodată, fiind suspectat de conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate alcoolică, a fost supus alcooltestului „Drager”, conform căruia a fost stabilită concentrația vaporilor de alcool în aerul expirat de 0,36 mg/1, care conform Codului penal al Republicii Moldova, constituie stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat.
Același inculpat, în noaptea lui 27 octombrie 2024, fără a deține permis de conducere, a urcat la volanul unui „Mercedes”, deplasându-se prin aceeași comună. În timpul conducerii vehiculului, acesta s-a tamponat în poarta gospodăriei unei femei. În cadrul documentării cazului, fiind suspectat de conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate alcoolică, a fost supus examinării medicale de constatare a faptului de consumare a alcoolului.
Conform concluziei eliberate de specialiștii Dispensarului Republican de Narcologie, a fost stabilită concentrația vaporilor de alcool în aerul expirat al ultimului de 1,25 mg/1.
Inculpatul și-a recunoscut vinovăția în comiterea faptelor de care a fost acuzat.
Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel în termen de 15 zile la Curtea de Apel Centru.
Inculpatul nu este la prima abatere de ordin penal, anterior fiind judecat și condamnat pentru infracțiuni similare.
Autoritățile responsabile de combaterea infracționalității vor aplica reguli speciale pentru prelucrarea datelor personale
Autoritățile propun un cadru legal distinct pentru prelucrarea datelor cu caracter personal de către instituțiile care previn și combat infracționalitatea. Proiectul de lege este necesar în contextul în care, din 23 august 2026, va intra în vigoare Legea nr. 195/2024 privind protecția datelor cu caracter personal, care stabilește regulile generale în acest domeniu.
Președintele CSM – Comisia de la Veneția nu a oferit „undă verde” pentru full vetting
Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, susține că avizul recent al Comisiei de la Veneția privind extinderea procesului de evaluare extraordinară a judecătorilor a fost interpretat eronat de unii actori publici. Potrivit acestuia, instituția europeană nu a aprobat automat introducerea unui mecanism de full vetting pentru toate instanțele din Republica Moldova.
A promis câștiguri de 300%: un bărbat din Bălți, condamnat pentru escrocherie
Un bărbat din Bălți a fost condamnat, într-un dosar trimis în judecată de PCCOCS în 2021, pentru înșelarea a 21 de persoane prin intermediul piramidei financiare „Mercury” din Ucraina.