Ex-ministru al Sănătății, Andrei Usatîi, achitat în dosarul în care era învinuit că a gajat ilegal spații din clădirea Spitalului Clinic Republican

Fostul ministru al Sănătății, Andrei Usatîi, a fost achitat în dosarul în care era învinuit de tentativă la săvârșirea de către o persoană cu funcţie de demnitate publică a unor acţiuni care depăşesc în mod vădit limitele drepturilor şi atribuţiilor acordate prin lege, soldată cu urmări grave, scrie Bizlaw.md.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 18 iulie 2024, 06:11
Usatîi

Prinsentința dată de magistrata Daria Sușchevici de la Judecătoria Chișinău, Andrei Usatîi se consideră reabilitat. Asta chiar dacă procurorul în Procuratura Anticorupție, Mariana Bocșanean, a solicitat să fie recunoscut vinovat cu aplicarea unei pedeapse sub formă de închisoare pe un termen de șase ani, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip semiînchis, cu privarea de dreptul de a ocupa funcții publice şi de demnitate publică, pe un termen de 10 ani.

Sentința a fost pronunțată după mai bine de 11 ani de la inițierea dosarului penal în care fostul ministru al Sănătății, Andrei Usatîi, a fost învinuit că a semnat abuziv o scrisoare de garanție către o instituție financiară, prin care a încuviințat gajarea parterului Spitalului Republican în favoarea unei firme private. Dosarul a stat pe masa judecătorilor timp de nouă ani.