Arest la domiciliu pentru șoferul care a provocat accidentul mortal de la Sîngerei. Acesta își recunoaște vina
Șoferul care a provocat accidentul rutier soldat cu moartea a doi polițiști de patrulare pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, își recunoaște vina. Astăzi, Judecătoria Sîngerei a decis că bănuitul va sta 30 de zile în arest la domiciliu, deși procurorul de caz a cerut arest preventiv. Decizia va fi contestată.
A fost pornită o cauză penală în baza articolului 264 alin. (5) din Codul penal – încălcarea regulilor de securitate a circulației rutiere soldată cu decesul a două persoane. Potrivit legislației, fapta se pedepsește cu închisoare de la 6 la 10 ani, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport, scrie nordinfo.md.
Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore chiar în ziua tragediei. Conform declarațiilor șefului Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, șoferul a recunoscut că a adormit la volan și a pierdut controlul asupra autoturismului Volkswagen.
Șoferul s-a dovedit a fi originar din satul Pelinia, raionul Drochia. Are 51 de ani, este profesor de muzică și tată a doi băieți.
Accidentul s-a produs în după-amiaza zilei de 23 iunie, când cei doi polițiști documentau o contravenție rutieră. Autospeciala de patrulare era staționată regulamentar pe acostament, cu girofarurile pornite, iar agenții se aflau în afara vehiculului în momentul impactului.
Victimele sunt Mihail Chiriac, în vârstă de 29 de ani, și Nicolae Dragan, în vârstă de 25 de ani. Ambii au fost transportați în stare extrem de gravă la Spitalul Raional Sîngerei, însă au decedat în pofida eforturilor medicilor.
Potrivit medicului Ion Galus, polițiștii au suferit politraumatisme severe, amputări traumatice ale membrelor inferioare, traumatisme cranio-cerebrale și șoc traumatic ireversibil.
Tragedia a provocat un val de emoție în rândul colegilor și al societății. Șeful IGP a declarat că instituția va acorda sprijin familiilor celor doi tineri polițiști în valoare totală de două milioane de lei.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.