Orheian încarcerat 4 ani după gratii pentru 3 furturi. Anterior a mai avut 7 în palmares

Un bărbat originar dintr-un sat din raionul Orhei a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru trei furturi comise în acest an în orașele Rezina și Orhei. Pe numele său existau anterior șapte condamnări, majoritatea pentru furt și infracțiuni similare.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 19 septembrie 2025, 08:57
pușcărie

Potrivit presei locale, pe 5 februarie 2025, bărbatul a sustras un telefon mobil și o geantă cu acte dintr-un camion parcat lângă un market din orașul Rezina, prejudiciul fiind de 4.000 de lei.

Șoferul, victima furtului, a declarat că, în jurul orei 11:30, se afla pe rampa unui magazin de pe strada Șciusev, descărcând produse alimentare. Telefonul său era conectat la boxa automobilului, iar ușile erau închise, dar nu încuiate.

 În timp ce descărca marfa, muzica telefonului a încetat, dar nu a verificat motivul. După ce a terminat, a observat că telefonul și geanta sa personală, confecționată din piele artificială, lipseau. În geantă se aflau documentele de identitate, patru certificate de înmatriculare, rapoarte tehnice, asigurarea, certificatul militar, două carduri bancare și 170 de ruble transnistrene. 

Geanta a fost găsită ulterior pe un scaun din oraș, cu toate documentele intacte.

În seara zilei de 10 iulie 2025, bărbatul, aflat în stare de ebrietate, a pătruns într-o încăpere auxiliară a unui restaurant din Orhei și a sustras un laptop în valoare de 15.000 de lei.

În noaptea de 18 iulie 2025, el a intrat, tot fiind în stare de ebrietate, în incinta Spitalului Raional Orhei și a furat un telefon mobil de pe masa secției de primiri urgențe, prejudiciul fiind de 12.000 de lei.

Inculpatul și-a recunoscut vina în toate cele trei cauze penale.

De asemenea, instanța a dispus ca acesta să achite despăgubiri către cele trei victime, în valoare de 4.000, 15.000 și 12.000 de lei. Judecătoria a aplicat o pedeapsă definitivă de patru ani de închisoare, cu executare în penitenciar de tip semiînchis.

Sentința poate fi atacată la Curtea de Apel Nord în termen de 15 zile, prin intermediul Judecătoriei Orhei, sediul Rezina.
 

CSP critică proiectul noii legi a salarizării: discrepanțe între procurori și judecători

Consiliul Superior al Procurorilor nu susține proiectul noii legi a salarizării în sectorul public, motivând că acesta nu ține cont de particularitățile sistemului procuraturii. Potrivit CSP, documentul, pe care l-a avizat negativ, prevede reducerea unor coeficienți de salarizare, diminuarea sporurilor și a premiilor anuale, precum și menținerea discrepanțelor salariale dintre procurori și judecători.

PromoLEX: Dosarul fostului director al SIS, Vasile Botnari, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale

Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis în parte, la 15 iunie 2026, demersul procurorului în dosarul fostului director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Vasile Botnari. Instanța a dispus restituirea cauzei Procuraturii municipiului Chișinău pentru reluarea urmăririi penale. Dosarul ține de transferul extralegal, din septembrie 2018, a cinci profesori de la Liceul Orizont către Turcia. P