Ex-polițist scapă de pușcărie și se alege cu o amendă, după ce din numele unui coleg a amendat o tânără care nu se afla în țară când s-ar fi comis pretinsa contravenție, la Drochia

Un fost polițist de la Drochia a fost condamnat pentru fals în acte publice. Judecătorii i-au stabilit inculpatului pedeapsa definitivă sub formă de amendă în mărime de 32 500 de lei și închisoare pe un termen de 2 ani, cu suspendarea condiționată a executării pedepsei pe un termen de probațiune de 2 ani, cu privarea de dreptul de a ocupa funcții publice pe un termen de 4 ani.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 10 februarie 2025, 11:05
polițist

Potrivit unui comunicat al PG, inculpatul, activând în funcția de subofițer superior de sector, la 16 iunie 2022, fiind în exercitarea atribuțiilor de serviciu, din numele altui polițist, ar fi întocmit decizia privind examinarea unei contravenții pe numele unei femei de 25 de ani, locuitoare a raionului Drochia (contravenția prevăzută de art. 238 alin. (1) din Codul contravențional – „Oprirea în locuri interzise”).

„În acest document oficial, a indicat date false cu privire la data, ora, locul comiterii faptei, persoana care a comis contravenția și agentul constatator care a întocmit documentul, precum și a indicat că a întocmit decizia privind examinarea contravenției în prezența contravenientei, circumstanțe, care nu corespund adevărului, deoarece la 16 iunie 2022, femeia se afla peste hotarele Republicii Moldova”, se arată în comunicatul emis de Procuraturii Generale.

Acuzatorii de stat spun că inculpatul nu este la prima abatere de ordin penal, anterior fiind condamnat pentru trafic de influență. Acesta și-a recunoscut vinovăția în comiterea infracțiunii, cauza fiind examinată în procedură simplificată.