O nouă condamnare cu închisoarea pentru conducerea unui vehicul în stare de ebrietate

Procuratura raionului Șoldănești anunță că, recent, Judecătoria Orhei, sediul Rezina, a pronunțat o sentință, prin care un bărbat a fost recunoscut vinovat de comiterea infracțiunii de conducere a unui vehicul în stare de ebrietate cu grad avansat.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 25 martie 2025, 15:15
șofer

Potrivit probatoriului administrat în cadrul urmăririi penale și cercetării judecătorești, la 4 februarie 2025, în jurul orei 21:30, inculpatul a condus un autoturism de model „Opel Astra” prin localitatea Cobîlea, raionul Șoldănești, având o concentrație a alcoolului în aerul expirat de 0,71 mg/l, fapt constatat cu aparatul „Drager”.

Urmărirea penală și judecarea cauzei au durat mai puțin de 2 luni.

Inculpatul și-a recunoscut vinovăția în comiterea faptei de care a fost acuzat, beneficiind de reducerea limitelor de pedeapsă.

Prin urmare, inculpatul a fost condamnat la 2 ani de închisoare cu executare în penitenciar de tip semiînchis și cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport. Totodată, inculpatului i s-a suspendat parțial executarea unui an din pedeapsă, fiind stabilită o perioadă de probațiune de 1 an, sub supravegherea organului de probațiune competent.

Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.

Președintele CSM – Comisia de la Veneția nu a oferit „undă verde” pentru full vetting

Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, susține că avizul recent al Comisiei de la Veneția privind extinderea procesului de evaluare extraordinară a judecătorilor a fost interpretat eronat de unii actori publici. Potrivit acestuia, instituția europeană nu a aprobat automat introducerea unui mecanism de full vetting pentru toate instanțele din Republica Moldova.