Cei 4 judecători, cercetați de CNA pentru corupere pasivă și trafic de influență, suspendați din funcție

Cei 4 judecători, Tamara Mereuță, Emil Bulat și Natalia Berbec de la Judecătoria Hîncești, dar și Angela Braga, magistrată la Curtea de Apel Centru, care sunt cercetați de CNA pentru corupere activă, corupere pasivă și trafic de influență în circumstanțe agravante, au fost suspendați din funcție.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 25 martie 2025, 15:05
judecător

Decizia a fost luată în cadrul ședinței de astăzi a Consiliului Superior al Magistraturii, transmite Unimedia.

Cu voturi 10 pro, magistrații au decis suspendarea din funcția de magistrați, a judecătorilor vizați până la adoptarea hotărârei definitive pe cauzele date.

În cadrul ședinței CSM, Procurorului General, Ion Munteanu, a cerut Consiliului Superior al Magistraturii eliberarea acordului pentru efectuarea unor acțiuni de urmărire penală în privința unor judecători.

Președintele CSM – Comisia de la Veneția nu a oferit „undă verde” pentru full vetting

Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, susține că avizul recent al Comisiei de la Veneția privind extinderea procesului de evaluare extraordinară a judecătorilor a fost interpretat eronat de unii actori publici. Potrivit acestuia, instituția europeană nu a aprobat automat introducerea unui mecanism de full vetting pentru toate instanțele din Republica Moldova.