Șef de pază condamnat, după ce a furat o Pobeda pe care trebuia să o păzească. Magistrații de la Judecătoria Chișinău l-au trimis pentru 7 ani după gratii

Un bărbat de 36 de ani a fost condamnat la 7 ani de închisoare, cu executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semiînchis, după ce a furat un automobil de epocă. Sentința a fost pronunțată recent de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 10 februarie 2025, 09:39
pOBEDA

„Conform probatoriului administrat, inculpatul, în perioada cuprinsă între vara anului 2018 și 15 ianuarie 2020, ar fi sustras un automobil de model „GAZ M20” fabricat în 1955 din parcarea gestionată de o companie, unde acesta activa în funcția de șef de pază. Acesta a profitat de faptul că acțiunile sale au rămas neobservate cauzând prin furt un prejudiciu material în valoare de 380.000 lei.

Instanța a admis acțiunea civilă, iar inculpatul și compania gestionară a parcării sunt obligați să plătească în solidar suma de 387 798 lei pentru prejudiciul material cauzat părții vătămate, precum și suma de 6 000 lei pentru cheltuieli de asistență juridică”, comunică procurorii din Chișinău.

Inculpatul a pledat nevinovat.

Sentința poate fi atacată cu apel în termen de 15 zile la Curtea de Apel Centru.