Trimis pe banca acuzaților, după ce și-a omorât bunica cu un ciocan, la Fălești

Un tânăr de 26 de ani, învinuit de omorul bunicii sale în vârstă de 82 de ani, a fost trimis pe banca acuzaților de Procuratura Bălți, Oficiul Fălești. Procurorii au finalizat urmărirea penală și au expediat dosarul în instanța de judecată.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 12 august 2025, 10:04
PG

„Potrivit probatoriului administrat, la 22 iunie 2025, aproximativ la ora 19:00, în apartamentul comun din orașul Fălești, între învinuit și bunica sa ar fi izbucnit un conflict spontan. Astfel, tânărul, care era în stare de ebrietate, i-ar fi aplicat multiple lovituri cu un ciocan în zona capului și a corpului. În urma traumelor suferite, victima a decedat”, se arată într-un comunicat al PG.

În cadrul audierilor, inculpatul și-a recunoscut vinovăția în comiterea infracțiunii.

Cauza penală a fost remisă către Judecătoria Bălți (sediul Fălești) pentru examinare în fond.

Dacă va fi găsit vinovat, făptuitorul riscă pedeapsă cu  închisoare de la 15 la 20 de ani sau detenție pe viață.

CSP critică proiectul noii legi a salarizării: discrepanțe între procurori și judecători

Consiliul Superior al Procurorilor nu susține proiectul noii legi a salarizării în sectorul public, motivând că acesta nu ține cont de particularitățile sistemului procuraturii. Potrivit CSP, documentul, pe care l-a avizat negativ, prevede reducerea unor coeficienți de salarizare, diminuarea sporurilor și a premiilor anuale, precum și menținerea discrepanțelor salariale dintre procurori și judecători.