Noii-vechi judecători la Curtea Constituțională. Domnica Manole și Sergiu Litvinenco ar urma să fie numiți de Guvern
Actualul președinte al Curții Constituționale, Domnica Manole, și fostul ministru al Justiției, Sergiu Litvinenco, urmează să fie numiți judecători ai Înaltei Curți la următoarea ședință a Guvernului. Anunțul a fost făcut de premierul Dorin Recean într-o postare pe Facebook.
„Ambele candidaturi au competențele profesionale și pregătirea juridică necesare pentru a asigura în mandatul lor respectarea Constituției și a-și îndeplini funcția cu imparțialitate”, a scris prim-ministrul.
Recean a mai subliniat că în calitate de judecător la CC, Domnica Manole „a acționat consecvent pentru asigurarea controlului constituționalității și garantarea supremației Constituției”.
Iar Sergiu Litvinenco, anterior președinte al Comisiei juridice pentru numiri și imunități și ministru al Justiției, „a început reformarea sistemului pentru crearea unei justiții independente, care să-și recapete bunul nume și încrederea cetățenilor”.
Totodată, Liuba Șova și Nicolae Roșca ar putea rămâne judecători la Curtea Constituțională. Parlamentul va înaintea numirea acestora la Înalta Curte. Anunțul a fost făcut de șeful Legislativului, Igor Grosu, într-o postare pe Facebook.
Potrivit lui Grosu, ambii candidați întrunesc competențele profesionale a asigura un nou mandat în cadrul instituției.
Menționăm că judecătorii Curții Constituționale sunt numiți pentru un mandat de 6 ani, sunt independenți și se supun doar Constituției. Potrivit noii legi privind Curtea Constituțională, Guvernul desemnează doi membri cu cel puțin 3 luni înainte de expirarea mandatului în exercițiu – termen care expiră la 16 august.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.