Casa de arest Bălți va intra în faza a doua de construcție

Faza a doua de construcție a Casei de arest Bălți va începe curând. În acest sens, Guvernul a modificat o Hotărâre nr. 161/2019. Acest lucru va permite extinderea terenurilor necesare pentru continuarea lucrărilor de construcție a Casei de arest Bălți și va face posibilă demararea celei de-a doua etape a proiectului.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 24 decembrie 2024, 08:12
Casa de arest Bălți

„În această etapă, urmează să fie construit gardul de protecție, rețelele exterioare de apă, canalizare, gaz și energie electrică, precum și clădirile esențiale pentru deservire și întreținere, inclusiv cazangeria, garaje pentru vehicule, depozite, parcări și platforme pentru autospeciale.

Proiectul Casa de arest Bălți are drept obiectiv principal reducerea supraaglomerării în penitenciarele din nordul țării și modernizarea infrastructurii locale”, se menționează într-un comunicat al Guvernului.

Investiția totală este estimată la 300 milioane de lei.

Prin această inițiativă, Guvernul își reafirmă angajamentul pentru respectarea drepturilor omului și modernizarea sistemului penitenciar.