16 ani de închisoare pentru un bărbat care și-a ucis fratele în bătaie

Un bărbat în vârstă de 36 ani, anterior condamnat, va petrece următorii 16 ani în închisoare pentru violență în familie, soldată cu decesul victimei.

publicat de Veronica Ciortan
luni, 4 august 2025, 12:19
Și-a ucis în bătaie fratele. Bărbatul, condamnat la 16 ani de închisoare

Conform învinuirii înaintate de procurorul da caz, la data de 14 mai 2023, inculpatul se afla la domiciliul său, într-o localitate din raionul Basarabeasca, unde a inițiat un conflict cu fratele său în vârstă de 39 de ani. În urma altercației, inculpatul i-a aplicat victimei multiple lovituri cu pumnii în diverse zone ale corpului și în regiunea feței. Din cauza agresiunii, victima a căzut la pământ, lovindu-se cu capul de o structură dură din beton, suferind traumatisme grave, care au dus ulterior la deces.

Cauza penală a fost examinată în lipsa inculpatului, care s-a eschivat de la prezentarea în fața instanței pentru a da declarații, fapt pentru care a fost anunțat în căutare.

Potrivit sentinței, inculpatul a fost recunoscut vinovat de comiterea infracțiunii prevăzute de art. 2011 alin. (4) din Codul penal și va executa 16 ani de închisoare, cu ispășirea pedepsei în penitenciar de tip închis.

Sentința nu este definitivă, și poate fi contestată cu apel.

CSP critică proiectul noii legi a salarizării: discrepanțe între procurori și judecători

Consiliul Superior al Procurorilor nu susține proiectul noii legi a salarizării în sectorul public, motivând că acesta nu ține cont de particularitățile sistemului procuraturii. Potrivit CSP, documentul, pe care l-a avizat negativ, prevede reducerea unor coeficienți de salarizare, diminuarea sporurilor și a premiilor anuale, precum și menținerea discrepanțelor salariale dintre procurori și judecători.