Doi judecători de la curțile de apel, evaluați repetat de către CEJ
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a organizat audieri publice repetate pentru doi judecători de la curțile de apel, aflați în procesul de evaluare externă a integrității. Este vorba despre judecătoarea Olga Cojocaru de la Curtea de Apel Centru și judecătorul Dmitrii Fujenco de la Curtea de Apel Sud.
Judecătoarea Olga Cojocaru a fost audiată repetat, după ce Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a decis reevaluarea cazului ei, respingând raportul Comisiei care recomanda promovarea evaluării de către aceasta. Audierea repetată, desfășurată în fața întregii Comisii, s-a concentrat exclusiv pe aspectele pe care CSM le-a considerat problematice în hotărârea sa. Discuțiile cu membrii Comisiei au vizat chestiuni de integritate financiară, legate de posibile discrepanțe dintre averea obținută și cheltuielile efectuate pentru anii 2015, 2021 și 2022. De asemenea, au fost abordate aspecte de integritate etică, referitoare la două cauze examinate de judecătoare.
Judecătorul Dmitrii Fujenco a fost invitat din nou la audieri cu participarea întregii Comisii, după ce în completul de evaluare nu a existat consens asupra cazului său. La audiere, discuțiile s-au axat pe posibile discrepanțe financiare pentru anii 2012–2013, 2015 și 2017, inclusiv donații primite de la membrii familiei, utilizarea unui automobil și cheltuielile pentru reparația locuinței. Totodată, au fost solicitate clarificări privind circumstanțele în care magistratul a beneficiat de folosința unui apartament.
CSP critică proiectul noii legi a salarizării: discrepanțe între procurori și judecători
Consiliul Superior al Procurorilor nu susține proiectul noii legi a salarizării în sectorul public, motivând că acesta nu ține cont de particularitățile sistemului procuraturii. Potrivit CSP, documentul, pe care l-a avizat negativ, prevede reducerea unor coeficienți de salarizare, diminuarea sporurilor și a premiilor anuale, precum și menținerea discrepanțelor salariale dintre procurori și judecători.
PromoLEX: Dosarul fostului director al SIS, Vasile Botnari, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale
Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis în parte, la 15 iunie 2026, demersul procurorului în dosarul fostului director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Vasile Botnari. Instanța a dispus restituirea cauzei Procuraturii municipiului Chișinău pentru reluarea urmăririi penale. Dosarul ține de transferul extralegal, din septembrie 2018, a cinci profesori de la Liceul Orizont către Turcia. P
Cei trei polițiști de la IP Botanica, reținuți de CNA, trimiși pentru 30 de zile la Penitenciarul Nr.13
Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a admis demersul procurorilor și a emis mandate de arest preventiv pentru 30 de zile pe numele celor trei angajați ai Inspectoratului de Poliție Botanica, reținuți recent de Centrul Național Anticorupție (CNA).