Alexandru Balan rămâne după gratii: A fost audiat 8 ore în dosarul de spionaj
Alexandru Balan, fost director adjunct al SIS din Republica Moldova a primit un mandat de reţinere pentru 24 de ore după audierile de la sediul DIICOT. Procurorii români susțin că activitățile sale au pus în pericol securitatea națională a României.
Alexandru Bălan a fost adus sub escortă marți dimineață la sediul DIICOT, iar după aproape opt ore de audieri procurorii au decis să-l rețină pentru 24 de ore. Fostul ofițer de rang înalt al SIS a fost ridicat luni de procurori la Timișoara și transportat la București pentru a da explicații în fața anchetatorilor.
Potrivit unui comunicat al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) din România, Alexandru Balan ar fi fost implicat în divulgarea neautorizată a unor informații secrete de stat către ofițeri din cadrul Comitetului Securității de Stat – KGB al Belarusului.
Astfel, în perioada 2024-2025, suspectul s-ar fi întâlnit de două ori, la Budapesta, Ungaria, cu ofițeri ai serviciului de informații din Belarus, „existând suspiciuni rezonabile că aceste întrevederi au avut drept scop transmiterea de instrucțiuni și efectuarea de plăți pentru serviciile prestate”.
Conform unui comunicat al SIS de la Chișinău, ancheta are loc în cooperare cu instituții din Cehia, Polonia, Ungaria, pentru a preveni și investiga riscurile de securitate care amenință interesele și securitatea regională.
Alexandru Balan a fost numit director adjunct al SIS pe 17 martie 2016, prin decretul semnat de fostul președinte Nicolae Timofti, la propunerea directorului Serviciului de Informații și Securitate. În 2018 acesta a plecat din funcție.
Potrivit unei investigații, Balan ar fi fost implicat în procesul de reținere și extrădare în Turcia a 7 profesori de la o rețea de licee private din Republica Moldova. Dascălii erau considerați dușmani de către regimul autoritar al lui Erdogan, care i-a vânat peste tot în lume.
În 2023, Balan a urcat beat la volan și încerca să convingă câțiva bărbați să nu cheme poliția, după ce a lovit două mașini.
Tot luni, Ministerul Afacerilor Externe de la Praga a anunțat că autoritățile vor expulza un diplomat belarus acuzat de spionaj, al cărui dosar este legat de cel al fostului ofițer SIS.
Sursa: adevărul.ro
CSP critică proiectul noii legi a salarizării: discrepanțe între procurori și judecători
Consiliul Superior al Procurorilor nu susține proiectul noii legi a salarizării în sectorul public, motivând că acesta nu ține cont de particularitățile sistemului procuraturii. Potrivit CSP, documentul, pe care l-a avizat negativ, prevede reducerea unor coeficienți de salarizare, diminuarea sporurilor și a premiilor anuale, precum și menținerea discrepanțelor salariale dintre procurori și judecători.
PromoLEX: Dosarul fostului director al SIS, Vasile Botnari, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale
Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis în parte, la 15 iunie 2026, demersul procurorului în dosarul fostului director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Vasile Botnari. Instanța a dispus restituirea cauzei Procuraturii municipiului Chișinău pentru reluarea urmăririi penale. Dosarul ține de transferul extralegal, din septembrie 2018, a cinci profesori de la Liceul Orizont către Turcia. P
Cei trei polițiști de la IP Botanica, reținuți de CNA, trimiși pentru 30 de zile la Penitenciarul Nr.13
Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a admis demersul procurorilor și a emis mandate de arest preventiv pentru 30 de zile pe numele celor trei angajați ai Inspectoratului de Poliție Botanica, reținuți recent de Centrul Național Anticorupție (CNA).