O judecătoare de la Curtea de Apel Centru va fi reevaluată
Judecătoarea Silvia Cecan de la Curtea de Apel Centru va fi reevaluată. Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a examinat și respins în ședința din 1 iulie raportul Comisiei de evaluare externă privind evaluarea magistratei, prin care s-a constatat nepromovarea acesteia.
După deliberare, CSM a decis cu 8 voturi respingerea raportului Comisiei. Trei membri CSM au avut altă părere. Astfel, plenul Consiliului a dispus reluarea procedurii de evaluare, scrie ZdG.MD.
„Decizia survine ca urmare a apariției unor circumstanțe noi, reevaluarea având scopul de a asigura continuitatea aplicării principiilor de transparență și responsabilitate în procesul de verificare a judecătorilor.Consiliul reiterează angajamentul său ferm de a consolida încrederea publicului în actul de justiție și de a susține, fără rezerve, procesul de curățare a sistemului judecătoresc prin mecanisme obiective și imparțiale de evaluare”, au explicat reprezentanții CSM.
Silvia Cecan a ajuns în sistem 2006 , când a fost numită în funcţia de judecător la Judecătoria Făleşti, pe un termen de 5 ani. Trei ani mai târziu, a fost transferată la Judecătoria Bender, în calitate de magistrat. La scurt timp devine acolo preşedinte interimar.
În 2010 este numită în funcţia de preşedinte al Judecătoriei Bender, pe un termen de 4 ani, fiind numită în 2011 în funcţia de judecător până la atingerea plafonului de vârstă.
În 2012, devine judecător la Curtea de Apel Bender, iar în 2014 este transferată în funcția de judecător la Curtea de Apel Chișinău.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.