Crimă și pedeapsă în Chișinău. Și-a ucis iubita în bătaie, iar cadavrul l-a aruncat într-o fântână

Procuratura municipiului Chișinău anunță despre condamnarea unui bărbat pentru săvârșirea infracțiunii de omor cu deosebită cruzime asupra unui membru de familie. Instanța i-a aplicat pedeapsa cu închisoarea pe un termen de 18 ani. Sentința a fost pronunțată la 20 mai 2025 de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 22 mai 2025, 10:36
Poliție

Potrivit probatoriului administrat de procurori, inculpatul, în stare avansată de ebrietate, aflându-se la domiciliul său din mun.Chișinău, a aplicat concubinei sale multiple lovituri în regiunea capului și a corpului, cauzându-i vătămări corporale grave, care au dus la decesul acesteia. Ulterior, în scopul ascunderii urmelor infracțiunii, bărbatul a aruncat cadavrul într-o fântână din curtea gospodăriei.

Pe parcursul cercetării judecătorești, inculpatul nu și-a recunoscut vina, însă declarațiile acestuia au fost contrazise de probele administrate, inclusiv declarațiile martorilor, concluziile expertizelor medico-legale și ale testării la poligraf.

Sentința este cu drept de apel.