Chirurg din Soroca - condamnat la închisoare, într-un caz de malpraxis soldat cu decesul pacientului
Un medic chirurg din cadrul Spitalului Raional Soroca a fost recunoscut vinovat de încălcarea din neglijenţă de către medic a regulilor şi metodelor de acordare a asistenței medicale, care a cauzat decesul pacientului. Medicului i-a fost stabilită pedeapsa de 2 ani închisoare, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip deschis, cu privarea de dreptul de a ocupa funcții şi de a exercita activitatea de lucrător medical pe un termen de 3 ani.
Totodată, din contul acestuia, în beneficiul succesorului victimei, cu titlu de despăgubiri, s-a dispus încasarea a 250 000 lei.
În sarcina acestuia a fost reținut faptul că, activând în calitate de medic chirurg în cadrul Spitalului Raional Soroca, fiind responsabil de acordarea asistenței medicale unui bărbat de 57 de ani, care la 09 august 2023, a fost internat în secția chirurgie a IMSP SR Soroca, cu diagnoza „ocluzie intestinală”, contrar obligațiunilor sale de serviciu, a încălcat din neglijență regulile şi metodele de acordare a asistenței medicale chirurgicale şi de monitorizare a pacientului, fapt care a generat decesul acestuia la data de 21 august 2023, în secția reanimare al Institutului de Medicină Urgentă din mun. Chișinău.
Potrivit concluziei raportului de expertiză judiciară: inculpatul nu a ținut cont de prevederile Protocolului Clinic Național PCN-334 „Ocluzia intestinală superioară la adulți” care stipulează că „Scopul principal în tratamentul ocluziei intestinale este înlăturarea cauzei și restabilirea funcției normale a intestinului, ceea ce în majoritatea cazurilor poate fi asigurată numai prin intermediul intervenției chirurgicale” precum și că „în cazul când ocluzia intestinală este provocată de cauze inflamatorii, se aplică operația urgentă amânată care se efectuează în lipsa răspunsului pozitiv la tratamentul non-operator timp de 24-48 ore, chiar și fără semne de progresarea procesului sau infecției peritoneale”.
Inculpatul ar fi neglijat și prevederile Legii cu privire la drepturile şi responsabilitățile pacientului, care prevede că „În caz de refuz la intervenţia medicală, exprimat de către pacient, reprezentantul său legal sau ruda apropiată, acestuia i se explică, într-o formă accesibilă, consecinţele posibile. Refuzul categoric al pacientului se perfectează prin înscrierea respectivă în documentaţia medicală, cu indicarea consecinţelor posibile, şi se semnează în mod obligatoriu de către pacient, reprezentantul său legal sau ruda apropiată, precum şi de către medicul curant”. Nefiind consemnat acest refuz, pacientului nu i-a fost acordat tratament chirurgical necesar în asemenea cazuri, fiind externat la 14 august 2023 ora 08:00, intervenția chirurgicală fiind realizată abia în mun. Chișinău, unde a și survenit decesul.
Pe tot parcursul procesului inculpatul a pledat nevinovat.
Sentința este cu drept de apel în termen de 15 zile la Curtea de Apel Nord, prin intermediul Judecătoriei Soroca, sediul Central.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.