UPDATE // (VIDEO) Doi tineri s-au bușit cu motocicleta într-o mașină a poliției, la Sîngerei. Sunt victime
Doi tineri au ajuns la spital, după ce motocicleta cu care se deplasau s-a izbit într-o autospecială a MAI. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 23:00, pe o stradă din localitatea Mărinești din raionul Sîngerei, susțin sursele PulsMedia.MD.
UPDATE // Inspectoratul General al Poliției a confirmat cazul:
„La scurt timp după producerea accidentului, un grup de persoane, acționând din intenții huliganice, a deteriorat mașina poliției. Pe lângă documentarea accidentului rutier, pe caz a fost inițiat un proces pentru huliganism”.
Știrea Inițială
Potrivit datelor preliminare, ar fi vorba despre un tânăr de 19 ani care conducea o motocicletă de model PEDA și care avea ca pasager un tânăr de 25 de ani.
În circumstanțe încă necunoscute de anchetă, acesta ar fi intrat cu motocicleta în partea frontală a unui automobil de marca Dacia Duster, MAI 1131, al Insepctoratului de Poliției Sîngerei, care în acel moment s-ar fi deplasat cu girofarul conectat la o solicitare în localitatea Octeabriscoe, din același raion.
În urma impactului, ambele unități de transport au fost grav avariate, iar cei doi tineri de pe motocicletă s-ar fi ales cu mai multe traumatisme și au avut nevoie de îngrijiri medicale.
Motociclistul a fost dus în secția de traumatologie fiind diagnosticat cu o fractură a antebrațului stâng, inclusiv multiple excoriații în reagiunea capului, iar pasagerul său s-a ales cu comoție cerebrală și o plagă contuză la nivelul capului, fiind internat în Secția neurochirurgie a spitalului raional.
Totodată, testul cu Drager-ul a arătat că motociclistul avea o concetrație 0,18 mg/l de alcool în aerul expirat.
Oamenii legii au inițiat o anchetă în acest caz pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.
Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu
Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.
Tânăr de 23 de ani din raionul Florești, prins cu zeci de pachețele de hașiș
Un tânăr de 23 de ani din satul Gura Căinarului, raionul Florești, a fost depistat de polițiști având asupra sa zeci de pachețele ce conțineau o substanță suspectată a fi hașiș.