Administrator de întreprindere, condamnat la 11 ani de închisoare pentru delapidarea a peste 1 milion de lei. Ce pedeapsă a primit contabilul-șef
Un bărbat de 54 de ani și o femeie de 53 de ani au fost condamnați la 11 și, respectiv, 10 ani de închisoare pentru delapidare, escrocherie și fals în acte. Cei doi au primit și interdicția de a ocupa anumite funcții timp de cinci ani.
Potrivit oamenilor legii, în perioada decembrie 2018 – aprilie 2019, inculpatul, administrator al unei întreprinderi din raionul Ștefan Vodă, împreună cu contabilul-șef, a anulat nejustificat plata unei datorii interne de 1 310 000 lei, restabilind fictiv obligația financiară, deși suma fusese achitată în 11 tranșe încă în anul 2015. Ulterior, cei doi au ridicat repetat această sumă, cauzând întreprinderii un prejudiciu în proporții deosebit de mari, scrie NordInfo.MD.
Tot administratorul este acuzat că, la 1 martie 2017, a întocmit un proces-verbal fals al adunării generale a asociaților, contrafăcând semnătura coasociatului și folosind ulterior actul la notar pentru autentificarea unui contract de vânzare-cumpărare a unui bun imobil.
„Investigațiile au mai relevat că, în perioada aprilie – decembrie 2018, inculpatul, cu sprijinul contabilului-șef, a confecționat contracte de împrumut false, prin care își atribuia calitatea de creditor al societății pentru suma de 1 059 948 lei. În realitate, împrumuturile respective fuseseră acordate întreprinderii de către celălalt coasociat. Prin falsificarea documentelor contabile și emiterea unor acte interne neconforme, inculpații au substituit drepturile de creanță ale coasociatului în favoarea administratorului”, precizează Procuratura Generală.
Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel. Cei doi beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri definitive de condamnare.
Cei trei polițiști de la IP Botanica, reținuți de CNA, trimiși pentru 30 de zile la Penitenciarul Nr.13
Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a admis demersul procurorilor și a emis mandate de arest preventiv pentru 30 de zile pe numele celor trei angajați ai Inspectoratului de Poliție Botanica, reținuți recent de Centrul Național Anticorupție (CNA).
Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.
Procuratura Generală vrea procurori specializați și lege mai dură pentru tăcerea în cazurile de violență în familie
Procuratura Generală anunță două măsuri care ar putea schimba modul în care sunt investigate cazurile de violență în familie. Este vorba despre desemnarea procurorilor specializați și o inițiativă legislativă care ar putea sancționa persoanele care nu raportează astfel de fapte. Decizia vine în contextul în care autoritățile spun că violența împotriva femeilor și violența domestică rămân probleme persistente, iar numărul sesizărilor este în creștere, ceea ce pune presiune pe sistemul de justiție