350 de polițiști de frontieră pregătiți pentru a preveni și gestiona riscurile de securitate
Inspectoratul General al Poliției de Frontieră a finalizat un program de instruire dedicat prevenirii și gestionării riscurilor teroriste în zona de frontieră, organizat de către Centrul Antiterorist al Serviciului de Informații și Securitate.
Timp de 30 de zile, 350 de angajați ai Poliției de Frontieră au fost instruiți în:
🔹Prevenirea traficului ilegal de persoane, arme și substanțe periculoase;
🔹Răspuns rapid în situații de criză și cooperare eficientă între instituții
🔹Tehnici moderne de control la frontieră prin utilizarea tehnologiilor avansate;
🔹Gestionarea stresului și luarea deciziilor sub presiune.
Programul, desfășurat în subdiviziunile regionale ale Poliției de Frontieră, are un impact direct asupra siguranței cetățenilor și susține obiectivele strategice ale politicii naționale de securitate.
Această inițiativă reflectă angajamentul autorităților de a crește capacitățile operative ale Poliției de Frontieră și de a răspunde eficient amenințărilor la adresa securității naționale.
Încă doi copii s-au înecat, la Drochia și Nisporeni
Doi copii au murit, după ce s-au înecat în seara zilei de 25 iunie curent în bazinele acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.