Ex-angajați MAI din Bălți, condamnați pentru acte de corupție. Scapă de pușcărie și se aleg cu amenzi

Un comisar și un inspector din cadrul Inspectoratului General pentru Migrație (IGM) Bălți au fost condamnați după ce au pretins mită de la o ucraineancă din Ocnița, mamă a patru copii, promițând că o vor ajuta să evite deportarea.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 4 martie 2025, 10:05
Un comisar și un inspector din cadrul Inspectoratului General pentru Migrație (IGM) Bălți au fost condamnați după ce au pretins mită de la o ucraineancă din Ocnița, mamă a patru copii, promițând că o vor ajuta să evite deportarea.

Magistrații de la Bălți i-a condamnat pe cei doi la pedepse de trei și doi ani de închisoare (cu suspendare) și le-a aplicat amenzi de 350.000 de lei, respectiv 300.000 de lei. De asemenea, cei doi nu vor mai putea ocupa funcții publice timp de opt ani (comisarul) și șapte ani (inspectorul).

Instanța a menținut și sechestrele pe bunurile celor condamnați, inclusiv terenuri agricole și de construcție de peste 150.000 de lei și o parte dintr-un apartament evaluat la peste 900.000 de lei, pentru a asigura achitarea amenzilor.

Cei doi au fost reținuți în flagrant de SIS și PCCOCS în noiembrie 2021. Aceștia au fost surprinși în flagrant în timp ce primeau bani de la soțul femeii. Aceasta locuia ilegal în Moldova, având pașaportul expirat.Inițial, ucrainianca a fost sancționată cu o amendă de 300 de lei, dar ulterior funcționarii i-au cerut o mită de 7.000 de lei pentru a evita deportarea.

 După ce a plătit 2.000 de lei, aceștia au mai cerut încă 6.500 de lei, din care familia a reușit să strângă 5.140 de lei, sumă care a fost predată în sediul IGM Bălți.Imediat după primirea banilor, funcționarii au fost reținuți, iar în 2022 au fost trimiși în judecată pentru corupere pasivă. 

Ambii și-au dat demisia, după ce nu au reușit să conteste suspendarea din funcție.

Autoritățile responsabile de combaterea infracționalității vor aplica reguli speciale pentru prelucrarea datelor personale

Autoritățile propun un cadru legal distinct pentru prelucrarea datelor cu caracter personal de către instituțiile care previn și combat infracționalitatea. Proiectul de lege este necesar în contextul în care, din 23 august 2026, va intra în vigoare Legea nr. 195/2024 privind protecția datelor cu caracter personal, care stabilește regulile generale în acest domeniu.

Președintele CSM – Comisia de la Veneția nu a oferit „undă verde” pentru full vetting

Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, susține că avizul recent al Comisiei de la Veneția privind extinderea procesului de evaluare extraordinară a judecătorilor a fost interpretat eronat de unii actori publici. Potrivit acestuia, instituția europeană nu a aprobat automat introducerea unui mecanism de full vetting pentru toate instanțele din Republica Moldova.